Sveip til neste sideBla med piltastene
Leder

Eksklusjon av Rustad?

Document.no-redaktør Hans Rustad kaller statsminister Jonas Gahr Støre en forræder og en ny quisling og mener han vil bli innhentet av historiens dom. NRKs journalister er «propagandasoldater», mens VG er «spydspissen for den dype staten». Dette framgår av en sak Filter Nyheter har skrevet om Documents «Skogpod», hvor Rustad fra turer i skogen deler sine ideologiske overbevisninger. I går meldte tre redaktører i Morgenbladet seg ut av Redaktørforeningen i protest mot at Rustad fortsatt er medlem. De mener han henter legitimitet fra foreningen og bør kastes ut.

«Redaktørene er ikke kollegaer, og ofte er de rykende uenige.»

La det ikke være noen tvil: Rustads ytringer er forkastelige. Det er god grunn til å reagere på dem og til å klage flere av Documents publiseringer inn til PFU. Det gjøres også iblant. Siden Rustad gikk inn i Redaktørforeningen i 2018, har han måttet forsvare flere saker, og ofte, men ikke alltid, har nettstedet blitt felt for brudd på Vær varsom-plakaten. Det er likevel ikke gitt at Rustad skal kastes ut av Redaktørforeningen. Foreningens viktigste formål er å sikre norske redaktørers frie myndighetsutøvelse, uten innblanding fra eiere eller myndigheter. Foreningen har vide rammer for medlemskap. En redaktør må forplikte seg til Redaktørplakaten og følge Vær varsom-plakaten, men for øvrig er det redaktørens frihet som forsvares. Et medlemskap er ingen politisk legitimering av en person eller en ytring, og det bør det heller ikke være. Redaktørforeningen kan ekskludere en redaktør som opptrer åpenbart i strid med foreningens formål. Det krever imidlertid en skikkelig prosess med kontradiksjon, altså det motsatte av en rask respons på mediedrevne utspill.

En utkastelse av Hans Rustad vil kun fungere som en bekreftelse for dem som ser redaktører som et samstemt laug uten plass for avvikere. Men slik er ikke det norske medielandskapet. Redaktørene er ikke kollegaer, og ofte er de rykende uenige. Begynner foreningen å kaste ut medlemmer på grunn av meninger, uansett hvor outrerte de er, åpnes en ny dør. Det er ikke gitt at det bare er ytre høyre som kan havne i flomlyset om det da strammer seg til.