stille sommarkveld pustar duse vindar inn mellom flagrande gardin
eg leitar rastlaust etter ei lita hand open i ein tung søvn silkemjuk hinne over lune fingrar eg kan klatra oppi
stor, skjelvande mor i eit lite reir
Roman
Slekt og forbannelse
Ugandiske Jennifer Makumbi utfordrer den vestlige leseren – men belønningen er en storslått, episk familiesaga.
Tore Linné Eriksen
OVERBEVISER: Jennifer Nansubuga Makumbi Foto: Danny Moran
Jennifer Nansubuga Makumbi
Kintu
Oversatt av Johanne Fronth-Nygren
Forlaget Press, 2024, 517 sider
Jennifer Nansubuga Makumbi debuterte med romanen «Kintu» for et østafrikansk publikum i 2013, men det tok sin tid før den fikk sin britiske utgivelse: Flere forlag avviste den som «for afrikansk» – som om det bare er europeeres erfaringer som er universelle – men nå er endelig tida kommet til at også norske lesere kan bli kjent med dette forfatterskapet.
FABELAKTIG: Angela Carter skriv seg opp imot ‘Raudhette og ulven’. Her Harry Clarkes illustrasjon i ei engelsk utgåve av Charles Perraults eventyr frå 1922. FOTO: WIKIMEDIA COMMONS
Angela Carter
Det blodige rommet og andre fortellinger
Omsett av Merete Alfsen
Meteor Forlag 2024, 200 sider
Weronika Murek
Dyrking av sydlige vekster etter Mitsjurins metode
Omsett av Agnes Banach
Meteor Forlag 2024, 152 sider
Ord, ord på sida her, kva er det som susar over himmelen der? Eit flunkande nytt forlag, på opptur blant falmande norske forlagsstjerner! Meteor Forlag har sant nok berre to små bøker på samvitet, men anslaget er solid og løfterikt: Med britiske Angela Carters «Det blodige rommet og andre fortellinger» og polske Weronika Mureks «Dyrking av sydlige vekster etter Mitsjurins metode» får vi noko gammalt og noko nytt, noko klassisk og noko ferskare, omsett til sjølvsikker norsk av høvesvis Merete Alfsen og Agnes Banach. Det heile er bunde inn i delikate bøker som har både permar, papir og typografi i orden – ein ganske uimotståeleg velkomstpakke frå eit forlag som lovar «oversatt fantastisk skjønnlitteratur av høy litterær kvalitet, hovedsakelig skrevet av kvinner».