Du kan bla til neste sideBla med piltastene
Reportasje

Ser med gru på slutten til Gruve 7

De to siste årene skal bli de mest lønnsomme i Gruve 7. Arbeiderne murrer og gleder seg ikke til at over 120 år med industri avsluttes.

Kull: Dan Andre Danielsen er stiger, arbeidsleder, i Gruve 7 og ønsker ikke tenke på at det snart er slutt. Her sjekker han «tennene» på maskinen som graver ut kullet. Arbeidshøyden er 1,4 meter, knebeskyttere er standard.

Verden roper etter energi. På kort tid har kullprisene steget fra drøyt 40 dollar tonnet til nærmere 400. Staten lar Gruve 7 i Longyearbyen leve to år på overtid, av reine økonomiske grunner. Store Norske Spitsbergen Kulkompani, SNSK, kommer til tjene penger på de to siste driftsårene, noe de omtrent ikke har gjort i løpet av over hundre års kulldrift.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?