OMSTRIDT: Aktivistnettverket BDS Norge håper Leif Ove Andsnes vil avlyse sine planlagte konserter i Tel Aviv. FOTO: ANNIKEN C. MOHR Anniken C. MOhr
London, Paris, Berlin. Pianist Leif Ove Andsnes’ turnéplan for de neste månedene kan virke forlokkende på nordmenn som har sittet koronafast i måneder eller år. Men langt fra alle misunner reiseruta til den verdensberømte musikeren fra Karmøy.
Les hele Klassekampen på nett
Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.
SNUSAR SEG FRAM TIL GODSAKENE: Rob (Nicolas Cage) er trøffeljeger i Oregon og nyt ei herleg sopp-terte i godt lag med grisen Apple. FOTO: ANOTHER WORLD ENTERTAINMENT David Reamer
(USA, 2021)
Regi: Michael Sarnoski.
Manus: Vanessa Block, Michael Sarnoski.
Med: Nicolas Cage, Alex Wolff, Adam Arkin.
Lengde: 1 t. 32 minutt.
Sjanger: Drama.
Vist på: Kino.
Til jul kom dokumentaren om «Trøffeljegerne i Piemonte», eit pasjonert portrett av gamle tradisjonsberarar i Nord-Italia. Filmen romantiserer (tilforlateleg) eit knippe eldre, herleg originale menn og deira trufaste hundar, som alle har halde på den tradisjonelle måten å hausta kvit Alba-trøffel på. Vel så viktig er det at karane held i hevd dei sosiale konvensjonane for å nyttiggjera seg den lokale delikatessa; respekten for sesong og natur, andre sine ferdigheiter, hundar og «jaktmarker». Dette krev stadig meir av dei stadig eldre jegerane, fordi trøffelen er blant dei aller dyraste og mest ettertrakta råvarene i verda, ein status som sjølvsagt har trekt til seg folk som både er viljuge til å bryta alskens lov- og moralgrenser for å oppnå høg og rask profitt – inkludert å sabotera andre sine hundar.
Les hele Klassekampen på nett
Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.