Aps gjennomgang av hvorfor det gikk galt ved valget spriker i flere retninger og gir ikke mange klare svar. Det pekes på at budskapet har vært for lite tydelig og at partiet ikke klarte å få fram hva skatteøkningene skulle gå til, men ellers er det tynt. Ipsos’ ettervalgsundersøkelse viser at blant sakene som var viktige for folks partivalg, kom innvandring, miljøpolitikk, skatte- og avgiftspolitikk og distriktspolitikk høyt opp. Ap hadde ikke sakseierskap på noen av disse områdene; det var i stedet saksfelter der partiet enten var splittet eller hadde en uklar politikk. Arbeid/sysselsetting/fordeling og rettferdighet/ulikhet var de beste sakene for partiet, men disse ble ikke dominerende i valgkampen.
DOKUMENTERER: Kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H) var i går i Kristiansand og fekk med eigne auge sjå flaum- og skredskadane på Sørlandet. Foto: Tor Erik Schrøder, NTB Scanpix
Kommunalminister Jan Tore Sanner (H) og olje- og energiminister Terje Søviknes (Frp) møtte i går flaum- og skredråka innbyggarar på Sørlandet og fekk herjingane med eigne auge.