Anita Fnugg har delt denne artikkelen med deg.

Anita Fnugg har delt denne artikkelen

Bli abonnent
8. mars

Vil ha forbud mot sexkjøp i vedtektene

Gruppa Kvinneaktivistene i Oslo vil slå fast at 8. mars-toget er imot sexkjøp. Å legge lokk på uenighetene ødelegger for den feministiske kampen, sier leder i Fri Oslo og Viken.

TO TOG: Som en reaksjon på at de ikke følte seg hørt i arbeidet med å planlegge 8. mars-toget i Oslo, dannet en gruppe utbrytere sitt eget 8.mars-tog for første gang i 2022. FOTO: ADRIAN NIELSENTO TOG: Som en reaksjon på at de ikke følte seg hørt i arbeidet med å planlegge 8. mars-toget i Oslo, dannet en gruppe utbrytere sitt eget 8.mars-tog for første gang i 2022. FOTO: ADRIAN NIELSEN

Sexkjøp, pornografi og surrogati er noen av stridstemaene som har preget arbeidet med å markere den internasjonale kvinnedagen i Oslo i en årrekke.

Når arbeidet med å planlegge neste års markering sparkes i gang 12. november, vil Kvinnegruppa Ottar og gruppa Kvinneaktivistene i Oslo endre vedtektene til arrangementskomiteen.

Kvinneaktivistene i Oslo vil nedfelle en politisk plattform som blant annet spesifiserer «kamp mot sexindustrien og alle former for prostitusjon og pornografi» og «nei til alle former for surrogati».

Kvinneaktivistene foreslår også å legge til i vedtektene at kun de som «er enige» i den politiske plattformen de foreslår skal ha tale-, forslags- og stemmerett i 8. mars-komiteen.

Det har ikke lykkes Klassekampen å få en kommentar fra Kvinneaktivistene i Oslo før avisa gikk i trykken tirsdag.

Kvinnegruppa Ottar går ikke like langt som Kvinneaktivistene – men foreslår på sin side å legge til at komiteens arbeid bygger på grunnprinsipper «mot kommersialisering av kvinnekroppen, for kvinners reproduktive rettigheter og internasjonal kvinnesolidaritet».

Leder Ane Stø har sendt inn forslaget på vegne av lokallaget i Oslo.

– Vi har hatt mange utfordringer på parolemøtene de siste ti åra. Det er åpenbart at en del er litt i villrede om hva kvinnebevegelsen står for og hva poenget med komiteens arbeid er. Vi tenker det kan være greit med en tydelig presisering av dette, sier Stø til Klassekampen.

Vil ha tydelige prinsipper

Ane Stø i Ottar avviser at de ønsker å strupe diskusjonene som pleier å prege parolemøtene til 8. mars-komiteen.

– Vi har med vilje foreslått et overordnet nivå på disse prinsippene. Det er ikke riktig at vi vil vedtektsfeste hva vi skal mene om ting, sier Stø.

Fjorårets parolemøte hadde rekordmange påmeldte. Stø mener den breie mobiliseringen har skapt utfordringer.

– Det er et problem at det kommer folk fra andre bevegelser som utelukkende møter opp på parolemøtet, men ikke deltar i arbeidsutvalget og kvinnebevegelsens arbeid året rundt, sier Stø.

Ane Stø i Kvinnegruppa Ottar

På spørsmål om hvilke organisasjoner hun sikter til, peker Stø blant annet på den skeive organisasjonen Fri og solidaritetsorganisasjonen Attac sin trommegruppe Sambattac. Ved fjorårets parolemøte fikk Sambattac flertall for paroleforslaget «Feminisme mot fascisme – transkamp er kvinnekamp». Fri Oslo og Viken støttet dette forslaget og har tidligere deltatt i den alternative 8. mars-markeringen arrangert av Inkluderende feminisme.

– Er ikke disse organisasjonene en del av kvinnebevegelsen?

– De er ikke en del av den organiserte kvinnebevegelsen. Hvis de vil mobilisere for kvinnedagen, er de hjertelig velkomne. Vi trenger allierte. Men når det blir stilt spørsmål om grunnleggende saker for kvinnebevegelsen og kvinnebevegelsens eksistensberettigelse, er det problematisk.

Stø presiserer at hun ikke er så opptatt av å peke på enkeltorganisasjoner, men håper vedtektsendringer vil skape en tydelig forventningsavklaring.

– Dytter mange vekk

Leder i Oslo Unge Venstre, Josefine Øvrebø, beskriver seg selv som en stolt feminist. Hun er også tilhenger av altruistisk surrogati og stiller seg derfor kritisk til forslagene om å endre vedtektene.

«En del er litt i villrede om hva kvinnebevegelsen står for.»

— Ane Stø, leder av Kvinnegruppa Ottar

– Ottar og Kvinneaktivistene kan mene akkurat det de vil, men ved å legge til grunn at deres tolkning av kvinnekampen er den eneste riktige, dytter man mange vekk, sier Øvrebø.

Leder i Fri Oslo og Viken, Marianne Gulli, er også kritisk til forslagene.

– Å legge lokk på disse uenighetene, vil ikke gjøre annet enn å ødelegge for den feministiske kampen, sier Gulli.

Demokratisk eller ei

Astrid Renland er aktivist i sexarbeidernes interesseorganisasjon, Pion, og håper mange melder seg på konstitueringsmøtet og deltar i debatten.

– Dette handler ikke om hva man skal mene om prostitusjon, porno og surrogati. Dette handler om hvorvidt 8. mars skal være et demokratisk arrangement og ikke noe som er forbeholdt en liten gruppe, sier Renland.

Både Øvrebø og Renland har meldt seg på konstitueringsmøtet og forteller at de vil fortsette diskusjonen der.

Lyst å lese mer fra Klassekampen?

Bli abonnent

Du kan enkelt registrere deg med

Innenriks

Ukraina

Kritikken mot Jonas Gahr Støre og Alexander Stubb er lettvint og utan strategisk djupn, seier utanriks­forskar og tidlegare diplomat Henrik Thune.

Arbeidsliv

På kort tid har ny satsning i Nav fått over 500 unge i jobb. Løsningen er å la arbeids­giverne selge seg inn hos de arbeids­le­dige.

Helse

Det norske helse­ve­senet må styrast av poli­ti­karar, seier Sp-nestleiar Kjersti Toppe.