Russland

Kremls teater inntar Ukraina

Også befolkningen i okkuperte deler av Øst-Ukraina kan stemme i det russiske parlamentsvalget.

Til urnene: En russisk soldat følger med mens en kvinne avgir sin stemme i den russisk-kontrollerte delen av Donetsk i Ukraina, fredag 18. september. Foto: AP/NTBTil urnene: En russisk soldat følger med mens en kvinne avgir sin stemme i den russisk-kontrollerte delen av Donetsk i Ukraina, fredag 18. september. Foto: AP/NTB

I går åpnet parlamentsvalget i Russland, det første av sin sort siden landets invasjon av Ukraina i 2022. Valget står om fordelingen av de 450 setene i statsdumaen, underhuset i det russiske parlamentet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Jemen-krigen

Houthi-militsen angriper flyplasser i Saudi-Arabia, som har bedt om hjelp fra allierte i regionen. Samtidig raser krigen videre i Jemen.

Intervju

Å anklage venstre­sida for å være antise­mit­tiske er en måte å gi samarbeid med ytre høyre legi­ti­mitet på, mener Jacobin-redaktør David Broder.

Analyse

USA bruker sin kontroll over Iraks oljeinn­tekter til å presse landets regjering til å føye seg etter sine krav.