Kulturtirsdag

Fra spritfabrikk til kunsthall

I 2026 skal arkitektur gjenbrukes. Enten det gjelder banker, posthus eller industrianlegg, har kunstnerne årevis med relevant erfaring.

INDUSTRIKULTUR: På Klosterøya utenfor Skien ble det frem til annen verdenskrig produsert tresprit. I 2007 tok kunstnerne over bygget. Foto: Skien kommuneINDUSTRIKULTUR: På Klosterøya utenfor Skien ble det frem til annen verdenskrig produsert tresprit. I 2007 tok kunstnerne over bygget. Foto: Skien kommune

Ti meter er det mellom gulvet og taket i det største utstillingsrommet til Spriten Kunsthall. I likhet med navnet vitner den monumentale salen om det som pleide å foregå i bygningen på Klosterøya i innseilingen til Skien: Her ble det frem til annen verdenskrig produsert tresprit. Deretter tok andre typer industri over.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Kjennere av feltet mener distri­bu­sjonen av lettleste barnebøker er presset. Skole­bi­blio­tekar ber kommunene ta ansvar.

Arkitektur

Moder­nismen gikk hånd i hånd med industrien, mener arkitekt Ole Lysne. – Nå har det løpt løpsk.

Kunst

Kari Saanum ante ikke hva hun skulle gjøre med mannens verk da han døde. Ansvaret for landets kunst­ne­rarv er pulve­ri­sert, konklu­derer fersk rapport.