Kulturtirsdag

Mosaikk av et liv

For 40 år siden omkom Edvard Vigebo i brannen på Hotel Caledonien. På et sykehjem i samme sørlandsby etterlot kunstneren seg et sjeldent verk.

SOMMERSCENE: En av Edvard Vigebos mosaikker utsmykker den indre atkomsten til Elvegata omsorgssenter i Kristiansand. Foto: Kristiansand kommuneSOMMERSCENE: En av Edvard Vigebos mosaikker utsmykker den indre atkomsten til Elvegata omsorgssenter i Kristiansand. Foto: Kristiansand kommune

Lørdag 6. september 1986 tok Fædrelandsvennen store bokstaver i bruk på forsiden. «KATASTROFEN», stod det over et fotografi av Kristiansands moderne hotellkjempe Caledonien og dens direktør.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Rapport fra en by i opprør.

Bøker

Utdanning skulle være inngangs­bil­letten til øvre middel­klasse. En hel generasjon endte likevel opp i service­bran­sjen, sier bokak­tu­elle Noam Scheiber.

Ideer

For 100 år siden ga A.A. Milne og E.H Shepard liv til verdens mest kjente fiktive bjørn. Hva er det med Ole Brumm som gjør han så tidløs?