Essay

Internett og intet

Det er 20 år siden Tao Lin skrev det digitale mennesket inn i ­litteraturen, for så å gå en helt annen vei.

DATAPROSA: Språket Tao Lin brukte for å si ingenting, kom til å definere et forfatterskap så vel som en hel litterær sjanger. Her er han avbildet i Paris i 2011. Foto: Ulf Andersen, GettyDATAPROSA: Språket Tao Lin brukte for å si ingenting, kom til å definere et forfatterskap så vel som en hel litterær sjanger. Her er han avbildet i Paris i 2011. Foto: Ulf Andersen, Getty

Husker du hvilke bøker du leste for 20 år siden? Goodreads’ liste over de mest populære titlene fra 2006 inkluderer blant annet den andre boka i «Twilight»-serien, «Eat Pray Love» og Obamas «Audacity of Hope», selvbiografien som la grunnlaget for en presidentkampanje som nå tilhører en fjern fortid.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Albanias stats­mi­nister har på si lenge vært kunstner i det inter­na­sjo­nale topp­sjik­tet. Sommerens «flamingore­vo­lu­sjon» har satt press på Edi Rama.

Scenekunst

16 kompanier søkte på scene­kunst­ord­ningen for etablerte grupper i år. Bare ett nytt kompani fikk støtte.

Kunstig intelligens

Nasjo­nal­bi­blio­teket ruller ut språk­mo­deller trent på norske aviser. Kan utgjøre en forskjell, tror KI-ekspert Morten Goodwin.