Teater

Byne å lage noe bra no’

«Meliorisme» er underfundig, hverdagsklok, original – og svært ujevn.

GJESTEARTIST: I «Meliorisme» har gjengen på Torshovteatret fått med seg Allstars-stjerne og kultfigur Tuva Syvertsen – her flankert av Maria Kristine Hildonen. Foto: Lars OpstadSGJESTEARTIST: I «Meliorisme» har gjengen på Torshovteatret fått med seg Allstars-stjerne og kultfigur Tuva Syvertsen – her flankert av Maria Kristine Hildonen. Foto: Lars OpstadS

Meliorisme

Torshovteatret, Oslo

Av og med Petronella Barker, Maria Kristine Hildonen, Marte Engebrigtsen og Tuva Syvertsen

Scenografi og kostyme: Birgitte Mørk Winther

Lysdesign: Nils Haagenrud

Det var midt under pandemien i 2020 – isolasjonens, trøstesløshetens og den uutholdelige kjedsomhetens møkkapandemi, der mange av oss etter hvert hørte selvdestruktivitetens lokkesang fra hver krik og krok på hjemmekontoret – at folkrockbandet Valkyrien Allstars slapp sin aldeles deilige skranglelåt «Slutte og byne». Låta har form som en assosiativ heisatur og skildrer det dypt gjenkjennelig krasjet mellom et genuint ønske om mer retning i tilværelsen og den uimotståelige trangen til å bare la alt fare: Jeg skal byne å ta det piano/ byne å lage noe bra no’/ Byne å holde det ekte, Tony Soprano/ holde det rent, holde det Lano.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Teater

Teater

Vær meg fremmed

Arne Lygres nye skodespel borar vidare i det som utgjer banda mellom menneske. I oppsettinga på Festpillene i Bergen gjeres det på meisterleg vis.

Teater

Det har vore eit fantastisk år

Det Norske Teatret avrunder sesongen med en spinnvill komedie basert på Kongsberggruppens årsrapport.

Teater

Uendelig liv

Empatisk regi og presise skuespillerprestasjoner gjør «Uendelig liv» til ­interessant teater, men kritikken og brodden forsvinner som dugg for solen.