Fiskeri

Kontroll­ak­sjoner avdekket flere brudd på reglene i sjømat­trans­porten

Ulovlige tilhengerbytter, lekkende blodvann, mulig sosial dumping og papirløse lastebiler. Det var blant funnene i en stor kontrollaksjon mot sjømatbransjen.

Skremmende: Mattilsynet stanset salget av et parti fisk som var i så dårlig stand at den var ulovlig å selge som mat. Fiskedisken på bildet har ikke noe med saken å gjøre. Foto: Berit Roald, NTBSkremmende: Mattilsynet stanset salget av et parti fisk som var i så dårlig stand at den var ulovlig å selge som mat. Fiskedisken på bildet har ikke noe med saken å gjøre. Foto: Berit Roald, NTB

Flere norske etater i det tverretatlige a-krimsamarbeidet gikk i vinter sammen om en omfattende kontroll for å avdekke kriminalitet i bransjen. 85 fisketransporter og mer enn 60 partier med fisk og sjømat ble kontrollert ved grenseovergangene på Svinesund og Bjørnfjell, melder NRK.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Historie

Debatten om Pomor­fes­ti­valen gir et feil inntrykk av vardø­væringenes forhold til russerne, mener Arnt-Bjarne Aaronsen.

Transport

Elsparke­sykkel: Skylder på Høyre

Bolig

Ulovlig korttids­utleie er et problem i flere større byer. Kommunene etterlyser en regist­re­rings­ord­ning.