Språket

Robotretorikk

Det er ikke X, men Y.

Vi har hatt tilgang til avanserte KI-tekstroboter i over tre år nå, og maskinskrevne tekster spyttes ut i en heidundrende fart. Siden robottekster er basert på sannsynlighetsregning, blir de logisk nok ganske like hverandre. Har ikke kronikker og innlegg på sosiale medier blitt prega av vel mange retoriske pauser i det siste («Det begynner med en kort setning. Så kommer en kort setning til. Og et ord for seg selv. Slik.»? Og kryr ikke mange tekster nå av mønsteret «Det handler ikke om X, men om Y». Hvorfor gjør de det?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Fiskeoppdrett

I fjor døde 54 millioner laks før de ble slaktet. Men Mattil­synet har ikke ressurser til å følge opp alvorlige hendelser ved oppdretts­an­leg­gene.

Arbeidsliv

Mens sjefen får sykepenger på forskudd, må reinhol­dere som Naemy Trandum Aasen vente. Nå streiker de for likebe­hand­ling.

Politikk

Frp vil at personer som er dømt for mis­hand­ling av ektefelle, ikke skal få hente ny ektefelle fra utlandet. Rødt støtter forslaget.