Språket

Hvilkene regler?

Kvifor har somme hvilkene som fleirtal av hvilken?

I grammatikken til Erna Solberg er hvilkene fleirtalsforma av hvilken. Eg skulle gjerne ha hatt eit heilt konkret døme å visa til, men de må nesten ta meg på ordet her. Eller spørja henne. At ho nyttar hvilkene i staden for hvilke, som er den forma ein finn i ordbøkene, tykkjer eg er veldig spennande – av fleire grunnar. For Erna er slett ikkje åleine. Eg gjorde akkurat eit søk på den norske delen av verdsveven (site:no), og fann då 136 tilfelle av hvilkene mot 407 tilfelle av hvilke. Kvar tredje fleirtalsform av hvilken – i skrift – bryt altså mot den preskriptivt korrekte forma. Det er noko å tenkja på for Fagrådet for normering og språkobservasjon i Språkrådet!

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Mens elevar, foreldre og rektor var fornøgde, likte ikkje lærarane heildags­skule. Etter to og eit halvt år gjekk Haugesund kommune tilbake til SFO.

«utvik senior»-forliset

Ap og Høyre åpner for en ny uavhengig gransking av myndig­he­tenes håndtering av «Utvik Senior»-forliset.

Arbeidsliv

Flyge­le­der­kon­flikten handler om pause­ord­ninger og tilpassing av arbeidet til ulike livsfaser, ikke lønns­til­legg, sier fagfor­enings­leder Robert Gjønnes.