DebattØkonomi

Forde­lings­po­li­tikken

I Klassekampen 19. mars støtter Bjørgulv Braanen forslaget om å halvere momsen på mat og drikke. Han mener Jens Stoltenbergs argumenter mot forslaget strider mot den sosialdemokratiske ideen om universelle velferdsytelser.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Statens kunstnerstipend

Oligarkene i Arbei­der­par­tiet gir faen i norske kunstnere

I sammenheng med at listene for Statens kunststipend er lagt ut, skriver Ingerid Jordal, «Noregs ærligaste og mest kokforbanna fotograf», i Klassekampen 20. mars at kunstnerstipend ødelegger for kunstnere. Hun har en MA i fotografi fra University of Westminster og har etter tjue års virke ikke mottatt et eneste stipend. Jordal påpeker at juryeringen er hemmelig og at medlemmene derfor er frie til å fordele etter trynefaktor uten konsekvenser. Jeg satt for noen år tilbake i stipendkomiteen for komponister foreslått av årsmøtet i Norsk komponistforening. Det dreier seg i stor grad om hestehandel pakket inn som faglige vurderinger. Statens kunstnerstipend delte ut 490,9 millioner i år.

Klimaaktivisme

Politisk økoglede

Anne Klenge svarer i fredagens avis på min artikkel om «økoglede» (24. mars). Jeg er enig med henne i nesten alt. Men ikke i at økoglede – altså gleden over tilhørighet og kjærlighet til naturen – skulle være depolitisering og individualisering av et systemproblem. Jeg har vært igjennom denne debatten tidligere: ligger ansvaret på det personlige eller politiske planet? Handler det om makt eller moral? Som om det bare er en motsetning. Min erfaring er at de som kjenner på det personlige, ofte engasjerer seg politisk.

Statens kunstnarstipend

Svar til Geir Egil Bergjord

Takk for svar på mitt innlegg om kunstnarstipend! Eg bad om grunngjevingar for prioriteringar. Det ser ut som du tolkar dette som eit krav om «skriftlige begrunnelser til alle søkere»? Det var ikkje det eg bad om. Eg bad om å få ein idé om kva juryen prioriterer. Eit stort steg i rett retning hadde vore å til dømes offentleggjera juryens innstillingar til kven som faktisk får stipend. Kan de ikkje offentleggjera dei? Dei finst allereie. Eg har vore medlem Norske billedkunstnere, organisasjonen du leier, i godt over tjuge år. Eg har mata mange pengar inn i NBK, via medlemsavgift og kunstavgift. Pengar som skal koma fellesskapet til gode. De delar midla ut til kunstnarar som treng støtte.