Iran-krigen

Krever Iran-garanti av Ap

Under krigen mot Irak hentet USA ut krigsmateriell fra lagre på norsk territorium. Rødt krever nå en garanti mot at det samme skjer i Iran-krigen.

I NORGE: Amerikansk militært materiell lagres i norske fjellhaller. Rødt og SV krever garanti mot at det skal brukes i Midtøsten. Her ser vi to amerikanske M142 HIMARS, et rakettartillerisystem på hjul, og soldater fra US Marine Corps under militærøvelsen Nordic Response i Alta i 2024. Foto: Heiko Junge, NTBI NORGE: Amerikansk militært materiell lagres i norske fjellhaller. Rødt og SV krever garanti mot at det skal brukes i Midtøsten. Her ser vi to amerikanske M142 HIMARS, et rakettartillerisystem på hjul, og soldater fra US Marine Corps under militærøvelsen Nordic Response i Alta i 2024. Foto: Heiko Junge, NTB

Rødt frykter at amerikansk militærmateriell som er lagret i Norge kan brukes av USA i krigen mot Iran.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Forsvar

Aldri har interessen for en militær vinter­øvelse i Nord-Norge vært større. Topptunge dele­ga­sjoner fra hele kloden er på plass. Det er også russiske spionfly.

Sikkerhet

Det kan være positivt for ikke-spredning om Norge blir med i den franske atom­­paraplyen, mener stats­sek­retær i UD, Eivind Vad Petersson.

Trygdeskandalen

Ofre for trygde­skan­dalen saksøker staten. Mange tusen nordmenn kan bli omfattet av gruppe­søks­målet, tror Leif Engesæth.