Amerika

Mili­tær­al­li­anse retter siktet mot kartellene

USAs president Donald Trump møtte lørdag en samling med 17 høyre­orienterte ledere fra Latin-Amerika og Karibia på et toppmøte i Florida.

DUO: President Donald Trump sammen med Argentinas president JavierMileipå toppmøtet i Trumps nye militærallianse Amerikas skjold på en golfklubb i Florida. Foto: Mark Schiefelbein, AP/NTBDUO: President Donald Trump sammen med Argentinas president JavierMileipå toppmøtet i Trumps nye militærallianse Amerikas skjold på en golfklubb i Florida. Foto: Mark Schiefelbein, AP/NTB

Under møtet i hans nye militærallianse, som kalles «Amerikas skjold», oppfordret Trump de latinamerikanske og karibiske regjeringene til å ta i bruk militære midler mot narkokartellene og narkosmuglerne i regionen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

Nigel Farages politiske show ble stjålet av en søppel­kasse.

Usa

I Wisconsin var radikale Francesca Hong storfa­voritt i demo­kra­tenes primærvalg, men gikk på en smell. I Minnesota vant derimot progres­sive Peggy Flanagan overlegent.

Arktis

Global oppvarming sluker isen, og Donald Trump har hendene fulle. Nå lanserer et kinesisk selskap den første faste frakt­tje­nesten gjennom Arktis.