Nordisk råd

Feminisme og forræderi

Nyårets mest omtala svenske roman har mørke tråder.

Relasjonar: Å vere to viser seg også å vere knytt til visse utfordringar i boka til Amanda Romare (som altså er kvinna på fotografiet). Foto: Owen Romare HughesRelasjonar: Å vere to viser seg også å vere knytt til visse utfordringar i boka til Amanda Romare (som altså er kvinna på fotografiet). Foto: Owen Romare Hughes

Det er ikkje vill gjetting at Amanda Romares andre roman, «Judas», er boka det har blitt skrive og prata mest om i svensk media dei to første månadane i år. Nett som den første boka hennar, «Halva Malmö består av killar som dumpat mig», som sidan òg har blitt Netflix­serie, hentar den stoff frå Romares eige liv.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Intervju

Omsider har Kjartan Fløgstad skrive om seg og sitt. Det har blitt eit kollektivt portrett av indu­stri­sam­funnet han vaks opp i.

Vår egen navle

Tale til Bokma­ga­sinet i anledning 20-årsdagen.

Nordisk råd

Bokmässan i Göteborg var prega av to valdsame hendingar.