Kulturtirsdag

I fotobutikken

«Usynlig til stede» forteller om det norske etterkrigsfotografiet som kunst, men først og fremst som hverdags- og salgsvare – og teknologisk fremskritt.

Typisk norsk: Thorbjørn og Eva Gulbrandsen ble i Aktuell nr. 14–15 i 1951 pekt ut som en norsk gjennomsnittsfamilie. Foto: Forlaget Press 2025 / NasjonalbiblioteketTypisk norsk: Thorbjørn og Eva Gulbrandsen ble i Aktuell nr. 14–15 i 1951 pekt ut som en norsk gjennomsnittsfamilie. Foto: Forlaget Press 2025 / Nasjonalbiblioteket

De delte to rom og kjøkken i Drammen. Han var industriarbeider, hun husmor. Barna deres var åtte og et halvt år og sju måneder. Våren 1951 ga Aktuell kvartetten en utmerkelse som 75 år senere neppe ville ha blitt like vennlig mottatt, mye mer opptatt av det unike enn av det vanlige som også det norske samfunnet er blitt siden den gang.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Utdanning

Kultur­skolen i Oslo må kutte ti millioner i år. Fra høsten gjør de 3800 gratis­plasser om til betalte plasser.

Kommentar

Det skulle vere mot natur­lo­vene å arrangere kultur­fes­tival midt­vin­ters i ein liten by på Helgeland, og samtidig med vinter-OL. Men Vinter­lys­fes­ti­valen held fram med stort program og fulle hus.

Bøker

Hilde Lyng i Overset­ter­for­eningen mener Pangolin får et urett­fer­dig konkur­ranse­for­trinn når de utgir gamle overset­telser. Men alter­na­tivet er at verkene støver ned, ifølge forlaget.