Ukraina

FT: Går mot valg i Ukraina

Ukraina forbereder seg på valg og folkeavstemning til våren, sier kilder til Financial Times.

I kulda: Folk står i kø for et gratis varmt måltid som blir servert av ukrainsk militære i et nabolag i Kyiv 8.februar. Foto: Efrem Lutsjky, AP/NTBI kulda: Folk står i kø for et gratis varmt måltid som blir servert av ukrainsk militære i et nabolag i Kyiv 8.februar. Foto: Efrem Lutsjky, AP/NTB

Under press fra USA planlegger nå Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj å holde valg og folkeavstemning om en mulig fredsavtale med Russland allerede til våren. Det sier fem embetsmenn fra Ukraina og vestlige land med kjennskap til saken til avisa Financial Times.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Iran

Revo­lu­sjons­garden konso­li­derer makta i Iran med valget av Mojtaba Khamenei som øverste leder. Det viser at Iran er ikke i humør til forsoning, sier analytiker Trita Parsi.

Cuba

USAs blokade presser Cuba mot kollaps, men fagfor­enings­ar­beider og bestemor Alba Estévanes er fortsatt ikke klar til å gi opp revo­lu­sjonen hun har kjempet for hele livet.

Midtøsten

Mens Iran beklaget til nabolan­dene, trappet USA opp krigen