Teater

Galskap og fellesskap

Eksistensialismen i Lars Noréns «Kommunion» forsvinner i Det Norske Teatrets oppsetning.

Overbeviser: Ensemblets tolkninger av sine psykisk syke roller er overbevisende. Marie Blokhus er særlig god som den bipolare Karin. Her sammen med Emil Johnsen. Foto: Ole Herman Andersen, Det Norske TeatretOverbeviser: Ensemblets tolkninger av sine psykisk syke roller er overbevisende. Marie Blokhus er særlig god som den bipolare Karin. Her sammen med Emil Johnsen. Foto: Ole Herman Andersen, Det Norske Teatret

Kommunion

Av Lars Norén

Det Norske Teatret, Oslo

Oversatt av Ingelin Røssland

Regi: Anders T. Andersen

Med: Marie Blokhus, Morten Svartveit, Ane Dahl Torp med flere.

Da den svenske dramatikeren Lars Norén døde i 2021, etterlot han seg flere uoppførte skuespill. «Kommunion» hadde urpremiere på Göteborgs Stadsteater i september 2025 og settes nå opp på Det Norske Teatret, bare fire måneder seinere. Noréns dramatikk er kjent for sine voldsomme skildringer av familieliv i tradisjonen etter Eugene O’Neill og Arthur Miller, men med en sterkere psykologisk nerve og poetisk oppgjørstrang.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Teater

Teater

Heks

Leikent og humoristisk om eit særs alvorleg tema.

Teater

Fran­ken­stein

«Frankenstein» på Det Norske Teatret er blitt et herlig overskuddspreget skrekkteater for barn.

Teater

It’s Britney, bitch

«It’s Britney, bitch» på Oslo Nye Teater tar utgangspunkt i et interessant materiale, men oppsetningen oppleves litt anstrengt og datert.