Opp mot 30.000 kan ha blitt drept i Iran

Kilder i det iranske helsedepartementet

Iranske myndigheter kan ha drept inntil 30.000 demonstranter de siste ukene, sier to høytstående kilder i det iranske helsedepartementet til magasinet Time. Kildene sier at tallet på drepte kan være langt høyere enn det offisielle tallet på 3117 som ble kunngjort av iranske myndigheter tidligere i uka. De sier at opptil 30.000 demonstranter kan ha blitt drept 8. og 9. januar, da demonstrasjonene mot regimet i landet var på sitt mest intense.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Vestbredden

Boset­ter­volden på Vest­bred­den får deler av det israelske militæret til å slå alarm. Samtidig frykter enkelte i IDF at Netanyahu selv kan legge til rette for en opp­trap­ping fram mot valget.

Island

Snart avgjøres det om islen­din­gene skal gjenoppta EU-for­hand­lin­gene.

Icc

I juni advarte stats­sek­retær Andreas Motzfeldt Kravik mot å overprøve dommer­pa­nelet som sa at sexan­kla­gene mot ICC-aktor Karim Khan ikke var bevist. I juli ble Norge likevel med på å avsette ham.