Gaza

– Dette er Trumps presti­sje­prosjekt

Det beste håpet for Gaza ligger i Donald Trumps forfengelighet, sier den egyptiske forskeren Sayed Shalaby.

Prisgitt Trump: En palestinsk familie har søkt tilflukt i Nuseirat sentralt i Gaza. Håpet er størrelsen på Donald Trumps ego sørger for at fredsplanen for Gaza lykkes, forteller forsker Sayed Shalaby til Klassekampen. FOTO: Abdel Kareem Hana, AP/NTBPrisgitt Trump: En palestinsk familie har søkt tilflukt i Nuseirat sentralt i Gaza. Håpet er størrelsen på Donald Trumps ego sørger for at fredsplanen for Gaza lykkes, forteller forsker Sayed Shalaby til Klassekampen. FOTO: Abdel Kareem Hana, AP/NTB

Donald Trump vil i dag signere opprettelsen av sitt mye omtalte fredsråd på sidelinja av Verdens økonomiske forum i Davos. Han har skrytt av at rådet vil bli noe helt unikt i verdenshistorien, men i all forvirringen som har oppstått rundt utvidelsen av mandatet, er det nesten blitt glemt hvorfor det ble opprettet i første omgang.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Fotball-vm

VM i skadefryd og konspi­ra­sjons­teorier.

Tyskland

Fem aktivister fra Palestine Action stilles for retten i Tyskland for å tilhøre «en kriminell orga­ni­sa­sjon».

Syria

De nye myndig­he­tenes tilnærming til Syrias problemer er opp­skrif­ten på klasse­mes­sig katastrofe, mener Marcelle Shehwaro.