Kunst

Kulturens mot­stands­kraft

På Stavanger kunstmuseum gjenskaper Michael Rakowitz den kulturarven andre har forsøkt å ruinere.

Gjenreist: Michael Rakowitz har, i avispapir og plastemballasje, gjenskapt åtte relieffer fra et assyrisk palass, ødelagt av blant andre vestlige arkeologer og IS. Foto: Erik Sæter Jørgensen/MUSTGjenreist: Michael Rakowitz har, i avispapir og plastemballasje, gjenskapt åtte relieffer fra et assyrisk palass, ødelagt av blant andre vestlige arkeologer og IS. Foto: Erik Sæter Jørgensen/MUST

På vegne av poeter og palasser

Michael Rakowitz

Stavanger kunst­museum

Står til 15. mars.

Michael Rakowitz interesserer seg for kunst- og kulturgjenstander som har gått tapt i krig og konflikt i Midtøsten, som følge av vestlige intervensjoner. Dessverre har han mye å ta av. I utstillingen som nå vises på Stavanger kunstmuseum, har han blant annet gjenskapt åtte store relieffer, med bevingede figurer, blomster og ornamenter som i nesten 3000 år var del av et assyrisk palass i den irakiske byen som i dag kalles Nimrud.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Kunst under Fløien

Niels Klim som utgangspunkt for en utstilling i Bergen er godt tenkt, men ideen er mer overbevisende enn resultatet.

Kunst

Shards of heavy hard

Apichaya Wanthiang gir meg lyst til å erfare verden med fingertuppene.

Anmeldelse

Skin to Skin

Sandra Mujingas figurer fascinerer også i Wien, men behøver tekstlig forsterkning for å formidle det kunstneren later til å ville uttrykke.