ReportasjeKunst

Flukten fra Odesa

Da Russland invaderte Ukraina, sto en rekke uvurderlige malerier i fare for å gå tapt. To av dem kom fra Norge.

MÅTTE REDDES: Frits Thaulows «Aftenen» hang i mange år i Odesas museum for vestlig og østlig kunst. Så kom krigen. Foto: Gemäldegalerie, BerlinMÅTTE REDDES: Frits Thaulows «Aftenen» hang i mange år i Odesas museum for vestlig og østlig kunst. Så kom krigen. Foto: Gemäldegalerie, Berlin

I en sal på Kurpfälzisches Museum i den tyske byen Heidelberg henger et maleri av den norske maleren Frits Thaulow (1847–1906).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Å holde seg våken

Ingvild Hovland Kaldal pendler rastløst mellom små pasteller og svære kulltegninger.

Anmeldelse

En ufo av sam­tids­kunst

I 2013 kuraterte Massimiliano Gioni Veneziabiennalen. Nå har han samlet intervjuene sine med dem som gjorde det før og etter ham.

Kunst

Monolithos

Veteranen Kristian Blystads ansikter og menneske- og dyrekropper er både rørende og i enhver forstand tunge.