Film

Uduge­lig­hetens estetikk

Kelly Reichardts sjarlatan-portrett «The Mastermind» bryter ned alle ransfilmens bestanddeler og avslører individualisme som et skalkeskjul for egoisme.

Et skuldertrekk av en karakter: «J.B.» Mooney (Josh O’Connor) er den lokale dommerens udugelige sønn, som rekrutterer to bekjente til å stjele fire malerier av den abstrakte ekspresjonisten Arthur Dove fra byens kunstmuseum. Foto: MUBIEt skuldertrekk av en karakter: «J.B.» Mooney (Josh O’Connor) er den lokale dommerens udugelige sønn, som rekrutterer to bekjente til å stjele fire malerier av den abstrakte ekspresjonisten Arthur Dove fra byens kunstmuseum. Foto: MUBI

The ­Mastermind

(Storbritannia/USA, 2025)

Manus og regi: Kelly Reichardt

Drama/ 1 t. 40 min./ MUBI

Hvor dvask og slentrende kan en film tillate seg å være og fortsatt bekjenne seg til en konsekvent formalisme? I hvor stor grad kan den hente næring fra en protagonist som ikke bryr seg med omgivelsene – og fortsatt bry seg? Kelly Reichardt er tilsynelatende ute av stand til å lage en film som ikke stiller avgjørende spørsmål om mediets mulighetsrom og begrensninger.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Film

Barnefilm

Flåklypa: Fra Paris til pyramidene

Årets film fra det forlengede Flåklypa-­universet er ganske morsom.

Film

Marty Supreme

Regissør og hovedrolleinnehaver briljerer i hektisk «sportsdrama».

Film

Fremdeles her

«Fremdeles her» er ei kraftfullt lågmælt skildring av det brasilianske diktaturet.