Film

Problemfugl

Østerrikes Oscar-håp er smart, særegen og artig, men ikke spesielt dyp.

Jada, jada: «Påfuglen» Matthias (Albrecht Schuch) jatter villig med. Foto: AWEJada, jada: «Påfuglen» Matthias (Albrecht Schuch) jatter villig med. Foto: AWE

Påfuglen

(Østerrike/Tyskland, 2024)

Manus og regi: Bernhard Wenger

Komedie/ 1 t. 42 min./ Kino

I 2001 satte «The Office» standarden for ubehagskomikk, la grunnlaget for «pute-tv» og åpnet døren for en type underholdning som nå er så populær at vi ikke lenger tenker på den som et særfenomen. Siden den gang har også mellomeuropeiske land (som ikke akkurat er kjent for sin komikk) meldt seg på. Ett av disse landene, Tyskland, har til og med levert til gull – som for eksempel med Oscar-kandidaten «Min pappa Toni Erdmann». Gjennom sitt Oscar-håp for året har til og med Østerrike søkt om innpass.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Film

Film

Not A Pretty Picture

Martha Coolidge rekonstruerte valdtekta ho vart utsett for som 16-åring, og avslørte samstundes high school-komedien.

Film

Jean de ­Florette

40 år etter at Claude Berris «Jean de Florette» gjorde Provence-film til ein eigen dramasjanger, står filmverket fram som ei åtvaring mot framandfrykt og dødbringande hete og tørke.

Serie

Life, Larry and the Pursuit of Unhap­piness

Larry Davids gjennomgang av USAs historie er vellaga, men mindre vågal enn ein kunne vona.