Venezuela

I dag kan alt endres i Venezuela

Krigsfrykten vokser etter at USA varslet terrorstempling av Venezuelas president og gjennomførte store angrepsøvelser utenfor landets kyst.

ANSPENT: USAs opptrapping har skapt frykt for en nær forestående operasjon mot Venezuela. «Klovnen Trump, om du er mot Maduro, er du mot meg», sto det på plakater under en protest 15. november i Caracas. FOTO: Ariana Cubillos, AP/NTBANSPENT: USAs opptrapping har skapt frykt for en nær forestående operasjon mot Venezuela. «Klovnen Trump, om du er mot Maduro, er du mot meg», sto det på plakater under en protest 15. november i Caracas. FOTO: Ariana Cubillos, AP/NTB

USA har varslet at de offisielt vil stemple Venezuelas president Nicolás Maduro og flere i hans krets som terrorister. Stempelet skjer gjennom Foreign Terrorist Organization-loven (FTO), som sist ble brukt mot Taliban-regimet i Afghanistan i 2001, før den USA-ledede invasjonen – da med FN-mandat.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Eu

EU fryser russiske midler på ubestemt tid. Samtidig varsler nå flere EU-land at de ikke støtter et Ukraina-lån basert på disse midlene.

Ukraina

Analy­ti­kere tror slutt­spil­let nærmer seg

Chile

Mannen som ligger an til å bli Chiles nye president, har forsvart Pinochet-diktaturet. – Chile har egentlig alltid vært konser­va­tivt, sier statsviter Robert L. Funk.