Kulturuka

Mest mulig splætt

Sosiale medier er en moshpit av reklame, desinformasjon og drittslenging. Hvorfor blir vi?

WESTERNDUELL: Det er fort algoritmenes spill man spiller når venstresida skal bli frekkere, drøyere og modigere, skriver Mariken Lauvstad. Her er Magnus Marsdal og Danby Choi i «Politisk kvarter». Skjermdump fra Nrk.noWESTERNDUELL: Det er fort algoritmenes spill man spiller når venstresida skal bli frekkere, drøyere og modigere, skriver Mariken Lauvstad. Her er Magnus Marsdal og Danby Choi i «Politisk kvarter». Skjermdump fra Nrk.no

En dag i september fikk jeg nok én gang for alle. Det vil si, allerede et halvt år tidligere, da Meta valgte å donere en million dollar til Trumps innsettelsesfond, tenkte jeg at dette går ikke lenger. Etter en valgkamp med Facebook-feeden full av milliardærsponsede reklamekampanjer for Borgerlig valgseier, og etter å ha fulgt med på hanekamper med polemisk drittslenging mellom voksne mennesker i årevis, måtte jeg rett og slett ut av galskapen. Ikke så mye som et sekund til av mitt korte jordiske liv skulle kastes bort i det sumplandskapet av dritt til knærne som Facebook var blitt. Bare å bite tennene sammen, trykke på knappen og aldri se seg tilbake.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Akademia

Regje­ringen vil kutte støtta til norsk­undervisning ved uten­lands­ke univer­si­teter. – Ufor­ståe­lig, sier sende­lektor.

Statsbudsjettet

Danser Ole Kristian Tangen har fast jobb mellom frilans­opp­dra­gene. Nå kan dette sikker­hets­nettet forsvinne.

På tampen

Velg din framtid, Amerika: sosialisme og sam­tids­kunst eller Jesus og skinn­tights.