Teater

Hemn eller forsoning

Ei oppsetjing med klår tematikk, men ei ikkje like klår forteljing bak.

TILSKODAR: Prospero (Øyvind Brandtzæg) blir nærast ein kommentator til sitt eige hemntokt, medan luftånda Ariel (Madeleine Brandtzæg Nilsen) er den som eig scena. FOTO: VEGARD EGGENTILSKODAR: Prospero (Øyvind Brandtzæg) blir nærast ein kommentator til sitt eige hemntokt, medan luftånda Ariel (Madeleine Brandtzæg Nilsen) er den som eig scena. FOTO: VEGARD EGGEN

Stormen

Trøndelag Teater, Hovudscena

Av: William Shakespeare

Omsett av: André Bjerke

Regi og tilarbeiding: Fredrik Hannestad

Med: Øyvind Brandtzæg, Madeleine Brandtzæg Nilsen, Håkon Mathias Vassvik, Maria Pontén og Isak Holmen Sørensen

Stormen» er eitt av William Shakespeares siste drama og handlar om maktkamp, svik, hemn og forsoning. Prospero er hertug av Milano og har òg magiske krefter. Han blir avsett av broren Antonio, og saman med dottera Miranda blir han sett ut i ein båt. Dei driv i land på ei øy der dei møter luftånda Ariel, som Prospero frigjer frå fangenskap og slik får som lydig tenar. Han møter òg den innfødde Caliban, som han set i lære, men som etter å ha freista å valdta Miranda blir gjort til slave.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Teater

Teater

Peeropolis

Ei musikalsk reise inn i Peer Gynts indre – ny­­­­skapande og annleis, men likevel tru mot Ibsens tekst.

Teater

Mina og Grise­fis­ken

Underhaldande og i overkant mangslungen familiemusikal med alvorlege undertonar.

Teater

Spelet om Heilag Olav

Allereie på 1960-talet meinte arrangørane på Stiklestad at manuset til «Spelet om Heilag Olav» var for dårleg. Er det ikkje på høg tid å gjere noko med det?