DebattKultur

Selvopp­tatt­hetens triumf

Klassekampens femsiders oppslag (18. oktober) der regissør Joachim Trier og forfatter Karl Ove Knausgård hyller hverandre uhemmet, fikk meg til å tenke tilbake tiI 1973. Da var (det) tomt i gatene da NRK sendte Ingmar Bergmans TV-serie Scener fra et ekteskap. Med intellektuelle briller ligger Erland Josephson – psykolog – og Liv Ullmann – skilsmisseadvokat – i sengen som Johan og Marianne. Det tilsynelatende perfekte ekteskap går i oppløsning over seks timelange episoder. Her får vi et sterkt innblikk i sjelelivet slik det kan utfolde seg blant velhavende, akademiske overklassemennesker. Det mangler ikke på dype følelser og innforståtthet – med dannelse! Som ung mann vred jeg meg over denne emosjonelle bruksanvisningen. Det er altså slik det skulle gjøres når man i selvopptatthetens navn skilles – ja, nettopp – på intellektuelt vis gjennom storslagne, dypsindige, verbale oppgjør.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Oslo

Høyre kutter fordi de vil, ikke fordi de må

Byrådslederen i Oslo er dypt fornærmet over at byens milliardoverskudd ikke møtes med folkefest på Rådhusplassen. Han hopper bukk over at det er enkelt å få overskudd når du gjennomfører de mest dramatiske velferdskuttene i Oslos nyere historie. Milliardoverskuddet kommer takket være det at trygge voksenpersoner mister jobben i barnevernet. Skoleassistentene kuttes i en sulteforet Osloskole. De ansatte i hjemmetjenesten må springe fortere når de blir færre på jobb. Bestemor sitter mer alene når aktivitetstilbudene forsvinner. Listen er lang og konsekvensene dramatiske. Byrådslederen hevder at kuttene er uunngåelige. Han tegner et bilde av en kommuneøkonomi på randen av kollaps, uten handlingsrom.

Innvandring

Remi­gra­sjon, ja ...

Høyresiden argumenterer med at norsk nasjonal kultur blir ødelagt av innvandring. «Helnorske i mindretall i 2065. Stem Frp.» Ja, vi har grusomme eksempler på hva det fører til når innvandrer kommer i flertall. Det amerikanske kontinent, det oseaniske kontinent og noen andre steder på kloden. Der har de opprinnelige innbyggerne virkelig fått kjenne hva innvandring uten å spørre om lov har ført til. Kanskje de som lefler med remigrasjon burde begynne der?.

Oljepris

Mulighet, ikke for­vent­ning

Jeg burde jo vært takknemlig over å få (nesten) hele førstesiden av Klassekampen på et skarve enquete-spørsmål. Men ikke på uriktig grunnlag. På spørsmål om hvor høyt oljeprisen kunne gå, svarte jeg helt korrekt Klassekampens journalist at «himmelen var taket», og at den kunne nå 200 dollar fatet, slik også flere analyser legger til grunn. Men da som en mulighet, ikke en spådom. For hvor høyt oljeprisen kommer i år, avhenger helt og holdent av hvor langvarig og omfattende krigen i Midtøsten blir, og av hvor mange olje- og gassanlegg de to partene klarer å bombe i filler. Og dette spørsmålet avhenger igjen av hvor lenge USA, Israel og Iran finner det fornuftig å fortsette ødeleggelsene. Legg så til at USAs leder synes å mangle både impulskontroll og en langsiktig strategi, og et sikkert svar blir en umulighet. Men det vi kan være nokså trygge på, er at en pris på 200 dollar fatet vil gjøre såpass mye skade, i form av økt prisvekst, redusert kjøpekraft (også for amerikanske velgere) og redusert aktivitet, at den neppe blir værende der særlig lenge.