KonsertIntervju

I konfliktens jord

Oslo World-aktuelle Ganavya vil trøste en rystet verden med andreplata «Nilam».

FLYT: Grensene mellom musikk, religion og verden slik vi kjenner den, er alltid i bevegelse hos indisk-tamilske Ganavya. Foto: Fabrice BourgelleFLYT: Grensene mellom musikk, religion og verden slik vi kjenner den, er alltid i bevegelse hos indisk-tamilske Ganavya. Foto: Fabrice Bourgelle

Nilam er et tamilsk ord med flere betydninger. På den ene siden betyr det «land», og på den andre, «å stå stille» eller «å reise seg». «Nilam» er også tittelen på det siste albumet til Ganavya, en indisk-tamilsk vokalist og multiinstrumentalist som beveger seg sømløst mellom tradisjon, eksperiment og politisk refleksjon.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Essay

Hva gjør noe fengende?

En god popmelodi trenger ikke nødvendigvis å overraske oss, skriver Ketil Kinden Endresen.

Album

Gjennom porten

Solid fra Bjørnstad og Haga, men melodiene fester seg ikke.

Kommentar

Wham i Kina

Jeg har fulgt manager, låtskriver, forfatter og filmskaper Simon Napier-Bell tett siden debutboka «You Don’t Have To Say You Love Me» fra 1983. På 60-tallet var han en kontroversiell manager for bl.a. The Yardbirds og Marc Bolan, mens på 80-tallet var han mannen som tok Wham til det kommunistiske Kina, som første vestlige popgruppe. Kina hadde vært lukket mot omverdenen noen tiår etter 1949-revolusjonen. Markedsreformen og den økonomiske åpningen kom i 1978 mens full integrering i verdensøkonomien først skjedde i 2001. I forbindelse med premieren på dokumentaren «Wham! 10 Days in China» 28. juli i år lempet Napier-Bell noen fornøyelige anekdoter på Substack-siden sin. Det var i mai 1983 på Bombay Brasserie, South Kensington i West London det skjedde. Napier-Bell og management-partneren Jazz Summers hadde sitt første middagsmøte med sin nye signering, Wham.