DebattNobels fredspris

Svar til Johansen

KONTROVERSIELL: María Corina Machado var ikke en verdig fredsprisvinner, men hun fortjener likevel honnør, skriver forfatteren. Her fra Nobels hage. Foto: Terje Bendiksby / NTBKONTROVERSIELL: María Corina Machado var ikke en verdig fredsprisvinner, men hun fortjener likevel honnør, skriver forfatteren. Her fra Nobels hage. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Klassekampens tidligere utenriksmedarbeider Peter M. Johansen, som jeg alltid beundret for grunnsolid dokumentasjon bak det meste han skrev selv om jeg ikke alltid var enig, har avlagt meg et ikke helt vennlig besøk i Klassekampen den 18. oktober. Bakgrunnen er mitt forsøk på en litt dialektisk fortolkning av årets fredspris til María Corina Machado.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Kunst

Kolo­nia­lismens blikk

Andreas Breivik er engasjert av Klassekampen for å anmelde utstillinga til Marét Ánne Sara i Tate Modern (Klassekampen 18. oktober). Siden jeg ikke har noen kunstkompetanse, skal jeg ikke kommentere Breiviks kunstneriske vurderinger av utstillinga. Men siden han også bringer inn politiske og reindriftsrettslige aspekter i sin slakt av utstillinga, finner jeg grunn til å gi en kommentar. M.A. Saras bror ble ikke tiltalt for overbeite, som Breivik påstår.

Madagaskar

Et kupp mot korrup­sjonen

Madagaskar har lenge vært preget av politisk vanstyre, utbredt korrupsjon og en voksende sosial urettferdighet. Når militæret nå har tatt makten, er det lett å reagere med skepsis – og det bør man. Men dette kuppet skiller seg fra det vanlige mønsteret i regionen. Militærenheten CAPSAT nektet å bruke vold mot sivile demonstranter. I stedet stilte de seg bak folket – særlig de unge som har ropt etter endring. Det er et uvanlig og modig valg i en region der makt ofte forsvares med makt. Oberst Michael Randrianirina har tatt over som overgangspresident, med løfter om å beskytte folkets rettigheter og gjenopprette orden. Det er for tidlig å si om han vil holde ord, men det finnes et håp om at dette ikke bare er et maktskifte – men et opprør mot et system som har sviktet sitt folk. Madagaskar står ved et veiskille.

Privatisering

Priva­tisert fjernvarme – dessverre?

Nesten en tredjedel av boligene i Trondheim får energi til boligoppvarming fra Statkraft varme gjennom fjernvarmenettet. Selskapet som brenner søppel og distribuerer varmt vann, ble etablert av Trondheim Energi 1982. De borgerlige partiene under ledelse av Høyre, bestemte at Trondheim kommune skulle selge fjernvarmevirksomheten. Det ble solgt i 2002. Heldigvis ble Statkraft varme AS 100 prosent eier. Dermed forble infrastrukturen i fellesskapets eie. Men nå har Statkraft inngått avtale om å selge Statkraft varme AS for 3,6 milliarder kroner.