Kronikk

Folkerett går foran akademisk frihet

Norske universitetsledere har abdisert fra sitt lederansvar under Israels folkemord og okkupasjon.

Forskningsetikk: Norske universiteter samarbeider med israelske utdanningsinstitusjoner som opererer på okkupert land, ­skriver forfatterne. Her fra Ariel-universitetet på Vestbredden. Foto: WikipediaForskningsetikk: Norske universiteter samarbeider med israelske utdanningsinstitusjoner som opererer på okkupert land, ­skriver forfatterne. Her fra Ariel-universitetet på Vestbredden. Foto: Wikipedia

I dag vet alle universitetsledere, styrerepresentanter og ansatte ved norske universiteter og forskningsinstitusjoner at Israels okkupasjon av Palestina etter folkeretten er ulovlig. De vet også at de israelske bosettingene er ulovlige, at Israel praktiserer apartheid, og at Israel etter alt å dømme begår folkemord i Gaza. Likevel fortsetter norske universiteter å samarbeide med israelske universiteter. Det kan få konsekvenser.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Når økonomiske interesser kommer i konflikt med klima, natur og bistand, velger Arbei­der­par­tiet først­nevn­te.

Det er forskjell på formue: Mens likvide finans­formuer tryller frem kontanter over natten, tvinges eiere med bundet kapital til å selge til høyst­by­dende.

Hvorfor overser skatte­kom­mi­sjonen enkle avgifter som kan bidra til å regulere finans­sek­toren?