Kronikk

Folkerett går foran akademisk frihet

Norske universitetsledere har abdisert fra sitt lederansvar under Israels folkemord og okkupasjon.

Forskningsetikk: Norske universiteter samarbeider med israelske utdanningsinstitusjoner som opererer på okkupert land, ­skriver forfatterne. Her fra Ariel-universitetet på Vestbredden. Foto: WikipediaForskningsetikk: Norske universiteter samarbeider med israelske utdanningsinstitusjoner som opererer på okkupert land, ­skriver forfatterne. Her fra Ariel-universitetet på Vestbredden. Foto: Wikipedia

I dag vet alle universitetsledere, styrerepresentanter og ansatte ved norske universiteter og forskningsinstitusjoner at Israels okkupasjon av Palestina etter folkeretten er ulovlig. De vet også at de israelske bosettingene er ulovlige, at Israel praktiserer apartheid, og at Israel etter alt å dømme begår folkemord i Gaza. Likevel fortsetter norske universiteter å samarbeide med israelske universiteter. Det kan få konsekvenser.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Norge er fremdeles et viljeløst vedheng til USAs tekgi­ganter. Vi bør heller henge oss på nabolan­dene våre og arbeide for digital suve­re­nitet og frihet.

Jeg har jobbet i barnehage nesten hele mitt yrkes­ak­tive liv. Hver dag tenker jeg: Hjelp, dette yrket kan jeg ikke bli gammel i!

Tekno­logi­gi­gan­tene får nærmest uhemmet tilgang til norsk kraft og uberørt natur.