Akkurat nå

Flyplass

Nylig fikk jeg gleden ved å tilbringe noen timer – helt ufrivillig – på en flyplass. Dårlig vær skapte store forsinkelser i avgangene, så det var bare å smøre seg med tålmodighet. Dessuten er det ikke snakk om hvilken som helst flyplass, men selve juvelen i skandinavisk luftfart, Kastrup i København.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Akkurat nå

Konferanse

Konferanser og seminarer kan være så mangt. Enhver arbeidsplass med respekt for seg selv arrangerer gjerne slike seanser med jevne eller ujevne mellomrom. Formålet er å styrke kompetansen blant de ansatte og krydre det hele med sosialt samkvem. Gjennomføringen kan variere ganske mye. Den puritanske løsningen er å gjennomføre seminar på et møterom i bedriftens lokaler. Er arbeidsgiver av det mer sjenerøse slaget, kan det være at de ansatte blir sendt på et uforglemmelig jobbseminar på Kiel-ferja. Samtidig er det mitt inntrykk at norske arbeidsgivere – både i privat og offentlig sektor – ikke kan måle seg med de internasjonale forskningskonferansene.

Japan

To ganger har jeg vært i Japan, begge ganger i halvannet døgn på mellomlanding på vei til og fra Australia. Jeg har altså åpenbart mye uoppdaget i solens rike, men halvannet døgn på mellomlanding er mye bedre enn et halvt, så jeg kan smykke meg med flere opplevelser i både Tokyo og Osaka. Vi ankom Osaka litt utpå kvelden og tenkte å ta oss en tur i gatene sentralt i byen før vi fant hotellet. Men ute i gatene var det forbausende stille til sentralt i megaby å være. Det viste seg at vi måtte ned i undergrunnen, for under gatene var det store og livlige handlegater som strakte seg langsmed hovedgatene. En slags by fylt med kafeer og butikker en etasje under byen. Gøy, men vi gikk i stedet for den hel-japanske opplevelsen og fant noe på en av de mange automatene i gata utenfor hotellet vi skulle overnatte på. Dagen etter var en fin vinterdag der vi blant annet fikk sett Osaka slott og tatt en pustepause fra det hektiske bylivet med en gåtur i parken rundt.

Softis

Da jeg var i butikken tidligere i uka, kom jeg over et sikkert høsttegn: halv pris på all småis. Jeg liker billig is, særlig når man går tur i byen en varm sommerdag med to små barn som har fått øye på en isdisk og ikke klarer å tenke på noe annet. Og her er det særlig én type is som gjør et eller annet veldig riktig med markedsføringen, nemlig softis. Når kiosken har plassert reklameplakater med skinnende hvit softis på gul bakgrunn ute på gata, strømmer folk til. Det skal man ha. Som regel med sjokoladestrø på. Men jeg skjønner virkelig ikke greia. Altså, jeg skjønner sjokoladestrø.