Oljefondet er fortsatt deleier i spansk, svartelistet t-baneselskap

Oljefondet er fortsatt deleier i spansk, svartelistet t-baneselskap

Det spanske selskapet CAF er svartelistet av FN på grunn av selskapets langsiktige kontrakt med Israel om trikkelinjer som binder israelske bosetninger på ulovlig okkupert palestinsk land sammen med Vest-Jerusalem. Men oljefondet er fortsatt medeier. LO mener FNs avgjørelse må få konsekvenser for Oljefondet, skriver FriFagbevegelse. – Når FN har svartelistet CAF, bør Etikkrådet og Oljefondet selvfølgelig følge etter. Norske sparepenger skal ikke brukes på folkerettsbrudd, sier leder Liv Tørres for internasjonal avdeling i LO. Som følge av FNs avgjørelse dropper Oslo kommune kjøp av sju nye T-banevogner fra CAF.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Helse

Endelig kan tann­legen juble: – Har jobbet for dette i 25 år

Oljefondet

Om utvalget som så på etikken i Oljefondet, får det som de vil, kan det svekke standarden hos andre fond, mener etikk­sje­fen i KLP.

Auf

Delegatene på AUF-landsmøtet avviste forslag om at ungdoms­partiet skulle gå inn for norsk EU-medlemskap med stort flertall.