Israel og palestina 1. okt.
Godt ment – skrekkelig resultat Hvordan kunne det ende slik? Norge var en av initiativtakerne til fjorårets vedtak i FNs generalforsamling, som satte en frist på ett år for at Israel skulle trekke seg ut fra alle okkuperte områder.
I dag støtter Norge opp om den såkalte fredsplanen fra USA og Israel, som krever full kapitulasjon fra de palestinske motstandsgruppene i bytte mot mer nødhjelp og løslatelse av noen palestinske gisler – som kjapt kan arresteres igjen. Planen gir ikke garantier for noe som helst, ikke engang en tidsplan for om, eller når, Israel skal trekke seg ut av Gaza.
De palestinske motstandsgruppene er i sin fulle rett til å angripe okkupanten militært, som de også har gjort med rimelig stor suksess gjennom to år. Israel har fortsatt ikke klart å nedkjempe motstanden.
Så antydes det at palestinere – altså den kompromitterte selvstyremyndigheten – skal få ta over styret i Gaza en gang i framtida, etter at det først har gått gjennom en grundig ‘reform’. Ikke for å bli demokratisk, tvert imot. Israel må være enda mer sikker på at regimet i Ramallah alltid vil være lojale mot det sionistiske overherredømmet. Palestinerne kan altså aldri få velge sine egne representanter.
Denne planen er sjølsagt ikke seriøs.
Hallvard Birkeland