Teater

Med flagget til topps

Ein situasjonsrapport og ein velspela musikal som likevel ikkje greier å formidle smerta og lidingane med eit liv truga av hiv og aids.

TRETTEN TIL BORDS: Symbolikk og bibelske referansar er det mykje av, som i dette måltidet leia av Mark (Karl Bekele Steinland). Foto: VEGARD EGGENTRETTEN TIL BORDS: Symbolikk og bibelske referansar er det mykje av, som i dette måltidet leia av Mark (Karl Bekele Steinland). Foto: VEGARD EGGEN

Rent

Trøndelag Teater, Hovudscena  

Av: Jonathan Larson  

Omsett av: ­Kristofer Blindheim Grønskag og Maren E. Bjørseth

Regi: Maren E. Bjørseth 

Scenografi: Olav Myrtvedt  

Musikalsk leiar: Åsmund Flaten

Med: Karl ­Bekele ­Steinland, ­Snorre Ryen Tøndel, Natalie ­Grøndahl Tangen, Emma ­Caroline ­Deichmann, ­Synnøve Fossum Eriksen, Daniel Mauricio, Vegard Bjørsmo m.fl.

Då hiv og aids herja som verst på 1980- og 90-talet, var det ingen stader som blei hardare råka enn dei skeive miljøa og subkulturane i New York City. Medan helsevesen og homo-organisasjonane her i landet samarbeidde tett for å minimalisere omfanget, var det festing, dop og business as usual i New York. Med bakgrunn i dette, med inspirasjon frå Puccinis opera «La Bohème» frå 1896, og med symbolikk og bibelske referansar, skreiv den amerikanske komponisten og dramatikaren Jonathan Larson musikalen «Rent» som hadde premiere i 1996.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Teater

Teater

Mitt liv som hund

Ein sår, varm og overtydande rolleprestasjon om ein tolvårings ulike overlevingsmekanismar

Kommentar

Gærne familier og reint fjas for penga

På teatrenes julekoldtbord finnes noe for enhver smak – og ethvert behov.

Teater

Marthas hus

«Marthas hus» er uforutsigbart og fascinerende thriller-teater.