Teater

Med flagget til topps

Ein situasjonsrapport og ein velspela musikal som likevel ikkje greier å formidle smerta og lidingane med eit liv truga av hiv og aids.

TRETTEN TIL BORDS: Symbolikk og bibelske referansar er det mykje av, som i dette måltidet leia av Mark (Karl Bekele Steinland). Foto: VEGARD EGGENTRETTEN TIL BORDS: Symbolikk og bibelske referansar er det mykje av, som i dette måltidet leia av Mark (Karl Bekele Steinland). Foto: VEGARD EGGEN

Rent

Trøndelag Teater, Hovudscena  

Av: Jonathan Larson  

Omsett av: ­Kristofer Blindheim Grønskag og Maren E. Bjørseth

Regi: Maren E. Bjørseth 

Scenografi: Olav Myrtvedt  

Musikalsk leiar: Åsmund Flaten

Med: Karl ­Bekele ­Steinland, ­Snorre Ryen Tøndel, Natalie ­Grøndahl Tangen, Emma ­Caroline ­Deichmann, ­Synnøve Fossum Eriksen, Daniel Mauricio, Vegard Bjørsmo m.fl.

Då hiv og aids herja som verst på 1980- og 90-talet, var det ingen stader som blei hardare råka enn dei skeive miljøa og subkulturane i New York City. Medan helsevesen og homo-organisasjonane her i landet samarbeidde tett for å minimalisere omfanget, var det festing, dop og business as usual i New York. Med bakgrunn i dette, med inspirasjon frå Puccinis opera «La Bohème» frå 1896, og med symbolikk og bibelske referansar, skreiv den amerikanske komponisten og dramatikaren Jonathan Larson musikalen «Rent» som hadde premiere i 1996.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Teater

Teater

Anna bryter

Skuespiller Anna Ladegaard står på scenen med en forestilling om egen oppvekst.

Teater

Den finaste fitta i Nordland er mi

«Den finaste fitta i Nordland er mi» er mer interessert i person enn poesi.

Teater

Antigone in de Amazon

Med «Antigone in de Amazon» møter den innflytelsesrike sveitsiske regissøren Milo Rau seg selv i døra.