Gryr i Norden

Pluss og minus

Er det mulig å /ikke/ tjene på kriminelt billig arbeidskraft?

I sommer ble det avslørt at kriminelle nettverk har stått for en betydelig andel av arbeidskraften til plattformselskapene Wolt og Foodora. Bakmenn har organisert et nettverk av utenlandsregistrerte biler, enkeltpersonforetak og delte bud-kontoer hos selskapene. Noen hundre personer har jobbet skift opp mot 24 timer i døgnet, sju dager i uken. Bakmennene har sittet igjen med pengene, og det har ikke blitt betalt bompenger, parkeringsbøter, moms og skatt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Sametinget

Et dramatisk møte førte til mistil­lits­forslag og anklager om hemme­lig­hold. Alle partier må roe gemyttene, oppfordrer jurist og forsker Ande Somby.

Nedrustning

Professor Målfrid Braut-Hegghammer får Ingrid Aunes minnepris for sitt arbeid for kjerne­fy­sisk ikke-spredning og ned­rust­ning.

Barnevern

Hvorfor har regje­ringen brukt over fem år på å skjerpe politi­at­testen for ansatte i barne­ver­net? Det vil ikke justis­mi­nis­teren svare på.