Kunst

Parkert kunst­historie

Moderna Museet lar oss mimre om 1990-tallet – og kan fort utløse en eksistensiell krise.

NOSTALGI: Mike Kelley-utstillingen i Stockholm er en enkel billett tilbake til en veldig annerledes tid, skriver Tommy Olsson. Her Kelleys «Ahh...Youth!» fra 1991. Den røde figuren i øvre venstre hjørne ble albumcoveret til en Sonic Youth-plate året etter. Foto: Mike Kelley Foundation for the ArtsNOSTALGI: Mike Kelley-utstillingen i Stockholm er en enkel billett tilbake til en veldig annerledes tid, skriver Tommy Olsson. Her Kelleys «Ahh...Youth!» fra 1991. Den røde figuren i øvre venstre hjørne ble albumcoveret til en Sonic Youth-plate året etter. Foto: Mike Kelley Foundation for the Arts

Mike Kelley og «Ghost and Spirit»

Mike Kelley

«Ghost and Spirit»

Moderna Museet i Stockholm

Står til 12. oktober

Det er omtrent 85 grader varmt i Stockholm og skjorta klistrer seg til kroppen når jeg etter 15.000 skritt setter meg ned på Moderna Museet for å forsøke å løfte meg selv ut av et, faktisk helt uventet, eksistensielt illebefinnende.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Monolithos

Veteranen Kristian Blystads ansikter og menneske- og dyrekropper er både rørende og i enhver forstand tunge.

Kunst

Matt Wonderwall Base A

Hos Veronica Lund ligger det fragmenterte allerede i metoden.

Kunst

Tyfon

Hvor skal man lokalisere det performative når såpass mye foregår i bekmørke? I «Tyfon» må plasseringen i tid og rom være en kalkulert del av helheten.