Anita Fnugg har delt denne artikkelen med deg.

Anita Fnugg har delt denne artikkelen

Bli abonnent
DebattYtringsfrihet

Bevar kontrollen over ytrings­fri­heten

Jeg får ikke med meg IS-propaganda, leser ikke China Daily eller ser på Russia Today, men om jeg ville gjort det, kan ikke staten straffe verken meg eller distributøren i Norge. Det samme er ikke tilfellet på andre siden av Svinesund. Sverige er pliktig å forhåndssensurere Russia Today som en del av EUs sanksjonspakker mot Russland.

I snart 10 år har Reporters Without Borders rangert Norge til nummer én i verden i pressefrihet. Selv om det finnes forbedringspunkter også for Norge, har ytringsfriheten i Norge svært gode kår som vi må hegne sterkt om. Norge er ikke unikt i at vi har ytringsfrihet i Europa, men som statsminister Støre slo fast i svar på skriftlig spørsmål da Senterpartiet satt i regjering; «Den europeiske menneskerettskonvensjon artikkel 10 og EUs Charter om fundamentale rettigheter artikkel 11 gir også en sterk beskyttelse av ytringsfriheten, men den norske Grunnloven synes å gi noe sterkere beskyttelse mot forhåndssensur enn disse instrumentene».

Onsdag 2. julible lov om digitale tjenester som implementerer EUs Digital Services Act (DSA) i norsk lov sendt ut på høring. Regjeringen har lovet at DSA skal inn i EØS-avtalen så raskt som mulig. «‘Digital Services Act’ inneholder regler som skal beskytte brukere mot ulovlig innhold og manipulasjon på internett. Dessuten skal forordningen sikre grunnleggende rettigheter som personvern, ytringsfrihet, informasjonsfrihet og ikke-diskriminering på nett», ifølge Datatilsynet. Men flere kritikere er bekymret for forhåndssensur og for ytringsfriheten. Det er legitimt.

«Regjeringen har lovet at DSA skal inn i EØS-avtalen»

Ekstra utfordrende blir det å uten videre innlemme DSA i Norge om man tar for seg hva som ligger i de grunnleggende rettighetene til dem DSA vil ramme. De vernes nemlig etter EUs charter, et instrument Norge ikke er tilsluttet og som statsministeren sier gir dårligere rettighetsvern enn Grunnloven.

Det blir derfor et enormt problem at vi gjennom DSA skal flytte makt over hvordan ytringsfriheten på nett reguleres og tolkes fra norske myndigheter og norsk rettsvesen til EU, Esa, EU-domstolen og EFTA-domstolen. Dessverre ser vi tendenser til at Høyesterett allerede har begynt å legge seg på en felleseuropeisk praksis.

Senterpartiet er svært opptatt av å kjempe mot desinformasjon og falske nyheter for å bevare tilliten og roen i samfunnet vårt. Vi er enige i at flere av tiltakene og reguleringen i DSA kan være gode. Likevel, i denne saken har vi tenkt å slå et kraftig slag for ytringsfriheten og blankpolere Norges rolle som ytringsfrihetens høyborg i neste stortingsperiode.

Stortinget kan ikke gå med på at EUs dårligere vern av ytringsfrihet skal trumfe vårt eget vern ved en innlemmelse av DSA. For å sitere Medietilsynets direktør Mari Velsand; « … inngrep i ytringsfriheten er alvorlig, og må være opp til hvert enkelt land å vurdere».

Lyst å lese mer fra Klassekampen?

Bli abonnent

Du kan enkelt registrere deg med

Debatt

Eldreomsorg

Pårørende roper varsko og ansatte går gråtende hjem

I en rekke medieoppslag har ansatte gått ut og beskrevet eldre på Høyres privatiserte sykehjem, Uranienborghjemmet, som er redde, som ligger i egen urin, eller som i verste fall dør alene og isolert. Vi har hørt historier om ansatte som går gråtende hjem fra nattevakt. Og om hvordan hele 35 ansatte sluttet på ett og samme år. Høyre kaller det gjerne for valgfrihet. Men det er ingen tvil om at de eldre og de ansatte som skal passe på dem, opplever det som utrygghet. I slutten av juni gikk en gruppe pårørende ut med en alvorlig bekymringsmelding. De fortalte om bemanningsflukt, tvungen leggetid rett etter klokken 20, eldre som gikk sultne og manglende tilsyn om natten. Uranienborghjemmet er ett av de fire sykehjemmene som Høyre-byrådet konkurranseutsatte i fjor. Nå drives det av et kommersielt selskap som aldri hadde drevet sykehjem før. Da alarmen gikk og varselet ble offentliggjort, responderte helsebyråden fra Høyre med å be Sykehjemsetaten om å oppdrive en skriftlig redegjørelse fra Smartlegen. Så konkluderte etaten, på rekordtid, med at driften var helt forsvarlig.

Israel

Åpent brev til landets parti­le­dere

Hvorfor er dere så tause om oppfordringen til massemord fra israelske myndigheter? Israels sikkerhetsminister Itamar Ben-Gvir har nylig anmodet om at det bør drepes 30 eller 40 palestinere hver natt i Gaza. Han legger til at palestinere ikke har noe menneskeverd, da de alle bare er menneskedyr. Det er den samme statsråden som nå er ivrig engasjert i monteringen av galger i israelske fengsler til henrettelse av palestinske innsatte. Han ivrer også for å tilrettelegge for at publikum kan få bivåne henrettelsene. FNs generalsekretær har uttrykt sin skarpe fordømmelse og omtalt uttalelsene som forferdelige. Både Frankrike og Tyskland har fulgt opp fordømmelsen. Frankrikes utenriksminister betegner anmodningen fra Ben-Gvir som uakseptabel og umenneskelig. Han har ifølge Filter tilføyet at volden fra israelske bosettere mot palestinerne bør fylle oss alle med avsky. Det er verdt å merke seg at denne kritikken kommer fra to av de landene som hittil hardest har undertrykt kritikk og demonstrasjoner på vegne av Palestina. Men hvor er fordømmelsene fra norske toppolitikere? Er virkelig arbeidet med avgifter på drivstoff og strømstøtte så tidkrevende at det ikke er rom for et tydelig oppgjør med oppfordringer fra israelsk regjeringsnivå til drap, samt støtte til bosettervold? For det kan vel ikke være viljen som svikter?.

Eøs-avtalen

Ingen ny EU-taktikk fra NHO

Anders M. Andersen kommer i Klassekampen 19. august med en merkelig og udokumentert påstand om at NHO ønsker å svekke EØS-avtalen som et skritt mot EU-medlemskap. Det stemmer ikke. Jeg kan berolige alle med at NHO på ingen måte ønsker å svekke EØS-avtalen, verken direkte eller som en omvei til noe annet. For norsk næringsliv er EØS livlinen som sikrer markedsadgangen til Norges viktigste handelspartner. Om lag to tredeler av norsk eksport går til EU-markedet.