Anna Krokene har delt denne artikkelen med deg.

Anna Krokene har delt denne artikkelen

Bli abonnent
Valg 2025

Peker på fem arvtakere

Trygve Slagsvold Vedum er kun måneder fra å bli Sps lengstsittende leder. Nå peker han for første gang ut sine mulige arvtakere.

JENKA: Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum danser jenka på speiderleir i Gjøvik. Han er trygg på at arverekka i partiet er sikret. JENKA: Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum danser jenka på speiderleir i Gjøvik. Han er trygg på at arverekka i partiet er sikret.

Våren 2026 kan Trygve Slagsvold Vedums navn skrives inn i Senterpartiets historie med gullskrift: Da passerer han den magiske grensa som gjør ham til partiets lengstsittende leder noen gang, over både Johan J. Jakobsen (1979–1991) og Per Borten (1955–1967).

Spørsmålet er om han sitter så lenge. Når Klassekampen møter Vedum på speiderleir på Gjøvik, åpner han opp om det han vet vil komme en dag: dagen han går av som partileder.

– Jeg er supermotivert og brenner så enormt mye for dette. Men så vet jeg at partilederjobben er et tillitsverv og at man blir valgt for to år om gangen, sier Vedum.

Én ting Sp-sjefen er tydelig på, er at partiet har flust med gode lederkandidater. Under intervjuet trekker han fram fem ulike navn – og de har noe til felles: Ingen av dem sitter i dagens toppledelse.

– Vi har veldig mange flinke folk, som blant annet Sandra Borch, Emilie Enger Mehl, Geir Pollestad, Erling Sande, for å ta noen.

Vedum understreker at han kunne nevnt flere navn, blant annet skryter han av begge nestlederne, og han poengterer at etterveksten i Sp er bedre enn før.

– Vi har mange flere dyktige og erfarne politikere nå enn for ti år siden.

– Hvordan ser du på din framtid i Senterpartiet?

– Jeg kommer til å være i Senterpartiet hele livet, så lenge det er fornuftig, sier han og ler.

– Dersom du skulle trekke deg til våren, føler du at du etterlater Sp i trygge hender?

– Den dagen jeg trekker meg, for alle partiledere ­sitter for en begrenset ­periode, kan jeg si at vi har bygget opp et godt lag med mange flinke folk. Det er også noen unge kandidater jeg vil ­trekke fram. I Sør-Trøndelag har vi ­Maren Grøthe. Hun er litt ung nå, men et supertalent.

Sykdom intet hinder

På landsmøtet i 2023 åpnet Vedum opp om at han har multippel sklerose, en nevrologisk sykdom som rammer sentralnervesystemet. To år seinere er han mest av alt takknemlig.

– Jeg har skjønt hvor sårbar man blir med denne sykdommen, og er takknemlig for at den ikke setter noen begrensninger for meg i hverdagen.

Som politiker møter han støtt som stadig folk med samme sykdom.

– Det er mange som har det veldig tøft med sykdommen. Heldigvis er det færre og færre som har det tøft, og flere og flere som har det bra, på grunn av medisiner som er tilgjengelige. Jeg er blant dem som er heldig. På grunn av medisin merker jeg ingenting annet enn takknemlighet.

Han vil løfte fram det norske helsevesenet som han har fått mye nytte av.

«Vi har mange flere dyktige politikere nå enn for ti år siden.»

Trygve Slagsvold Vedum, leder i Senterpartiet

– Den dagen jeg ble syk var det ingen som spurte om hvilken forsikringspapirer jeg har. Vi har det norske fellesskapet som stiller opp for hverandre istedenfor. Det å bruke tid på å forsvare og forbedre den, det føles veldig meningsfylt.

Ville være åpen

Da Vedum valgte å åpne opp om sykdommen for over to år siden, var det mange som frarådet ham å gjøre det.

– Men jeg mente det var viktig at vi folkevalgte var ærlige. Jeg snakker jo med folk om deres hverdagsutfordringer hele tida, og da føles det greit å dele begge veier i møte med andre mennesker som bære på en historie.

– Synes du politikere er dårlig på å vise sårbarhet?

– Jeg tror mange forbinder sårbarhet med svakhet, og er derfor redd for å vise det. Jeg har jo vært veldig opptatt av at Senterpartiets slagord er å være nær folk, og da må jeg våge å være åpen og nær folk om mine egne ting også.

Tilbakemeldingene fra folk med samme sykdom har hovedsakelig positive, men ikke utelukkende, ifølge Vedum.

– Det er folk som selv har MS, som har blitt såre og nesten sinte fordi de selv har det tøft. De opplever kanskje at jeg undervurderer deres opplevelse. Det kan jeg skjønne. MS rammer ulikt og det er blodig urettferdig og helt tilfeldig.

Liker å være lagleder

Vedum opplever ikke at sykdommen har vært noe hinder for ham i hverdagen, og understreker at han er fullt ut motivert til jobben som partileder.

I løpet av denne fireårsperioden på Stortinget, både på Stortinget og i regjering, er det flere gjennomslag han vil trekke fram.

– Vi har fått til store ting som jeg ikke trodde var mulig. En rekke nye distriktsgrep, sier han og ramser opp.

– En enorm satsing på norsk matproduksjon, vi har redusert studielånet for folk som bosetter seg i distriktene og fått gratis ferje langs kysten. Lavere skatter for arbeidsfolk, økt frikortgrense for unge. Lettelsene har gått til folk med vanlige og middels inntekter. Det har vært en veldig klar fordelings­profil. Og så må jeg nevne ­løftet for forsvar og beredskap.

– Alt dette får meg til å tenke at Sp er et lag jeg liker å være lagleder for.

Lyst å lese mer fra Klassekampen?

Bli abonnent

Du kan enkelt registrere deg med

Politikk

Politikk

Maren Grøthe (Sp) er ikke fremmed for å kjøre slalåm mellom venstre- og høyresida i Stortinget, men står støtt bak Jonas Gahr Støre (Ap) som stats­mi­nister.

Politikk

Slik er eliten som skal styre Norge

Valg 2025

Partiene som er klart mot EU-medlemskap, står sterkere på Stortinget etter valget. Også EØS-avtalen får flere støtte­spil­lere.