Klima

MDG tar kampen mot privatfly

Glem flyskam, her kommer flyskatten. Det håper MDG, som mener Norge bør slutte seg til rekken av land som nå lover høyere flyskatter.

POPULÆRE PRIVATFLY: Et privatfly eid av Axis aviation i San Marino står parkert på Oslo lufthavn. I 2022 var det ifølge analyseselskapet Cirium 6705 avganger med privatfly på norske flyplasser, viser selskapets ferskeste tall. POPULÆRE PRIVATFLY: Et privatfly eid av Axis aviation i San Marino står parkert på Oslo lufthavn. I 2022 var det ifølge analyseselskapet Cirium 6705 avganger med privatfly på norske flyplasser, viser selskapets ferskeste tall.

Framover bør det bli dyrere å fly privatfly og booke billett på businessklasse, mener Miljøpartiet De Grønne (MDG).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Politikk

Mohamed Zakzouk kom til Norge gjennom fami­lie­gjen­for­ening. Det hadde han ikke fått med den nye inntekts­grensa Sp, Høyre, Frp og KrF vedtok i går.

Gaza-krigen

Pale­stina­ko­mi­teen Trøndelag gir full støtte til NTNU-professor Bassam Hussein etter at han kalte 7. oktober «den vakreste ting som har skjedd i vårt århundre».

Kraft

En samlet kraft­bran­sje i Nord-Norge krever at gasskraft­verket på Melkøya får leve videre. SV støtter forslaget, så lenge kraft­ver­ket blir miljø­venn­lig.