Kronikk

Lukta av heime

Det ligg kraft og samhald i lokal mobilisering. Men kor mykje kan ei lita bygd orke å stå imot?

Idyll under press: Osterfjorden er nok ein gong trua av forureining frå fiskeoppdrettet, skriv forfattaren. Foto: Heidi VangeIdyll under press: Osterfjorden er nok ein gong trua av forureining frå fiskeoppdrettet, skriv forfattaren. Foto: Heidi Vange

Eg hugsar då eg som ung student kom heim med bussen, då bussdøra opna seg kjende eg lukta av fjorden, Osterfjorden. Det var om våren og tare og tang tok til å gro, nett slik lauvtrea om våren får nytt liv og vokster, når sevja stig i treet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Det er stor fare for at Sør-Sudan er på vei inn i full borgerkrig. Norge har et spesielt ansvar for å beskytte de demo­kra­tiske prosessene.

Er vi på kurs mot krig i Asia?

Vi har gode data på at det går bra med norsk natur. Samtidig tilsier Miljø­di­rek­to­ratets kart at det er full krise. Hvordan kan det ha seg?