Belarus

– Jo kortere tid til et valg, desto verre blir under­tryk­kingen

Situasjonen for menneskerettighetene i Belarus er svært vanskelig og blir stadig verre, sier FNs spesialrapportør.

Løslatt: Den belarussiske opposisjonsaktivisten Sergej Tikhanovskij møtte pressen i Vilnius i­ ­Litauen 22. juni etter å ha blitt løslatt fra fengsel i hjemlandet. Ved siden av ham er kona, den tidligere presidentkandidaten Svetlana Tikhanovskaja. Foto: Mindaugas Kulbis, AP/NTBLøslatt: Den belarussiske opposisjonsaktivisten Sergej Tikhanovskij møtte pressen i Vilnius i­ ­Litauen 22. juni etter å ha blitt løslatt fra fengsel i hjemlandet. Ved siden av ham er kona, den tidligere presidentkandidaten Svetlana Tikhanovskaja. Foto: Mindaugas Kulbis, AP/NTB

I sin årlige oppdatering av situasjonen i Belarus sa FNs spesialrapportør for landet, Nils Muiznieks, at forholdene forverres, med nye former for undertrykking i tillegg til de gamle og kjente.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Fotball-vm

VM i skadefryd og konspi­ra­sjons­teorier.

Tyskland

Fem aktivister fra Palestine Action stilles for retten i Tyskland for å tilhøre «en kriminell orga­ni­sa­sjon».

Syria

De nye myndig­he­tenes tilnærming til Syrias problemer er opp­skrif­ten på klasse­mes­sig katastrofe, mener Marcelle Shehwaro.