DebattNationaltheatret

En grundig utredning – på rappen!

MENS VI VENTER PÅ: Nye trekk til stolene i hovedsalen. MENS VI VENTER PÅ: Nye trekk til stolene i hovedsalen.

Alle er opptatt av å rehabilitere Nationaltheatret. Det har forfalt i en årrekke og det er stor enighet om at noe må gjøres med denne forsømmelsen !

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Geopolitikk

Luftvern til Iran?

Når Norges allierte USA og Israel angriper Iran, står de såkalte G7-landa bak angriperne. At norske politikere holder kjeft eller snakker om at partene må «minske spenningen», overrasker meg ikke. Men hvor er de venstreorienterte, prinsippfaste forsvarere av nasjonenes rett til å forsvare seg mot angrep? At Iran ikke er et demokrati spiller vel ingen rolle for prinsippet om rett til å forsvare seg mot angrep. Kommer det forslag om luftvern og andre våpen til Iran? Og ikke minst krav om altomfattende økonomiske sanksjoner mot Israel? Iran er jo utsatt for en rekke sanksjoner allerede.

Forsvarspolitikk

Fred, forsvar og falske premisser

I en kommentar (17. juni) omtaler Bjørgulv Braanen boka «Stopp våpenkappløpet – Uten fred er alt ingenting». Han velger dessverre helt å ignorere artikkelsamlingens hovedinnhold, som er at en bred politisk mobilisering mot en ny internasjonal kapprustning har avgjørende betydning for en felles sikkerhet både i og utenfor Europa; en sikkerhet bygd på folkerettens regler og samarbeid gjennom internasjonale avtaler. Han skriver uforpliktende og vagt at «her er det mye å ta med seg», men overser at boka inneholder analyser og argumenter fra forfattere med høyst ulike bakgrunn og erfaring. I stedet insinuerer han at jeg (og andre) som kritiserer SVs og Rødts politiske tilslutning til argumentene for regjeringas strategiske opprustningsplan («forsvarsforliket») «ikke aksepterer småstatens behov for et nasjonalt forsvar». Det er et konstruert, misvisende og derfor falskt premiss. Partiene på venstresida trenger heldigvis ingen omforente «forlik» i utenriks- og forsvarskomiteen for å kunne foreslå eller stemme for nasjonale forsvarstiltak de finner nødvendige og fornuftige.

Øya-festivalen

Dere kan og bør være så mye bedre enn dette, Øya

Øyafestivalen ble nylig kåret til «verdens grønneste festival», men er ikke særlig grønn. Eierselskapet KKR investerer milliarder i olje og gass, i tillegg til i våpen og israelske selskaper. KKR eier Superstruct, et selskap som eier rundt 80 europeiske festivaler, inkludert Øya og Palmesus. Festivaler som Sónar, Field Day og Mighty Hoopla har samme eiersituasjon og har allerede fått seg en knekk i år. Flere artister har trukket seg fra festivalene. Konsertstedet Blå trakk seg nettopp fra samarbeidet med Øya med eiersituasjonen som uttalt grunn. Som leder av Palestinakomiteen, Line Khateeb, sa til Klassekampen 5.