Kronikk

Mørke dataskyer

Norske private data ligger i amerikanske skyløsninger. Det gjør oss både sårbare for press og implisert i Israels krigføring.

NATTSVART MIDT PÅ DAGEN: En røyksky stiger opp over Gazastripen under et sammenstøt mellom Israel og Hamas i 2023. FOTO: FADEL SENNA, AFP / NTBNATTSVART MIDT PÅ DAGEN: En røyksky stiger opp over Gazastripen under et sammenstøt mellom Israel og Hamas i 2023. FOTO: FADEL SENNA, AFP / NTB

En betydelig del av Norges investeringer via oljefondet er rettet mot amerikanske IT-selskaper. Disse selskapene er også storleverandører av datatjenester i Norge av stor strategisk og nasjonal interesse. Samtidig er de svært viktige støttespillere og bidragsytere til Israels folkerettsstridige krigføring.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Norge har inngått et tett digitalt samarbeid med India. La oss håpe at vi har tatt lærdom av Telenors Myanmar-skandale.

Social­de­mo­kra­terna var for redde for å tape valget til å vinne det. Nå står vi her med et resultat som krever målfoto.

Hvis norske politikere vil forbedre resul­ta­tene i skolen, kan det være lurt å se til England.