Kulturtirsdag

Arkitektens hage

Hvor mye skal til for at noe er for et sted å regne? Brendeland og Kristoffersens feirede «Hage» i Lund reiser spørsmålet – enn så lenge.

LAVMÆLT: Så nøkternt og lavmælt er anlegget, og så langt unna årtusenskiftets «starkitektur», at enkelte muligens vil bli skuffet i møte med «Hage». Foto: Thomas SkinnemoenLAVMÆLT: Så nøkternt og lavmælt er anlegget, og så langt unna årtusenskiftets «starkitektur», at enkelte muligens vil bli skuffet i møte med «Hage». Foto: Thomas Skinnemoen

I det grønne utenfor den svenske universitetsbyen Lund, en liten reise med trikken fra sentrum og en kort spasertur deretter, ligger et av 2020-årenes mest omtalte norske byggverk. Det heter «Hage» og lever opp til navnet. Anleggets fysiske former begrenser seg til en mur som rammer inn det kvadratiske hageområdet på tre sider.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Stange-kyllingen er en fjær i hatten for bonden Arnt Harald Stange. Nå har pensjonert seg.

Bøker

I «Far levde, og så var han død» forteller Bjørn Hatterud om en mann som beiset huset når gruble­riene tok overhånd.

Arkitektur

Norske politikere er for inkom­pe­tente til å stoppe dårlige bygge­pro­sjekter, hevder MDG-politiker Sigrid Heiberg.