GazaDebatt

Løgnen som legitimerer sult som våpen

ISRAELS SKYLD: Sult som våpen er et folkerettsstridig angrep på en sivil befolkning. Løgnen om «Hamas som tjuv» er en del av dekket for denne forbrytelsen, skriver forfatteren. Her fra Beit Lahia nord i Gaza. FOTO: Omar AL-QATTAA, NTB / AFPISRAELS SKYLD: Sult som våpen er et folkerettsstridig angrep på en sivil befolkning. Løgnen om «Hamas som tjuv» er en del av dekket for denne forbrytelsen, skriver forfatteren. Her fra Beit Lahia nord i Gaza. FOTO: Omar AL-QATTAA, NTB / AFP

En av de vanligste begrunnelsene vi får fra Israel og landets støttespillere for blokaden av Gaza, er påstanden om at Hamas stjeler nødhjelp. Noen kan kanskje mene at dersom Hamas stjeler nødhjelp, kan det være en grunn til å hindre eller kontrollere hjelpen. Men dette er ikke bare en hypotetisk problemstilling – det er rett og slett ikke sant at Hamas stjeler nødhjelpen i et omfang som skulle tilsi at en kan rettferdiggjøre en blokade eller sultkampanje. Denne påstanden om Hamas og nødhjelp har vært tema for flere analyser i internasjonal presse den siste tiden.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Digital infrastruktur

Et samarbeid som kan gi mer overvåking i Norge

India og Norge inngikk i sommer en avtale om å samarbeide om å utvikle digitale fellesgoder og digital offentlig infrastruktur. India er et land med høy IT-kompetanse, dyktige forskere og en teknologiindustri i rivende utvikling, og det er nok mer sannsynlig at Norge importerer teknologi fra India enn omvendt. Da bør vi tenke godt gjennom hva teknologi fører med seg. I Klassekampen 17. september advarer Ed Brown og Johannes Morken om at vi må sørge for å ikke gjøre samme feil som Telenor gjorde i Myanmar, da de delte store mengder persondata med det brutale militærregimet. En viktig påminnelse, men vi må ikke tenke at partnerskapet med India først og fremst handler om at vi skal dele vår teknologi med dem. Tvert om er den eneste teknologien som nevnes i oppslaget på Regjeringen.no MOSIP, et indisk system for digital identifisering som er tatt i bruk i en rekke afrikanske land. MOSIP er åpen kildekode-versjonen av Aadhaar, det digitale ID-systemet som brukes i India.

Krigen på gaza

En anmodning på vegne av en venn i Gaza

Kjære helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre, statssekretær Usman A. Mushtaq, utenriksminister Espen Barth Eide og statssekretær Eivind Vad Petersson, Jeg skriver på vegne av en venn som befinner seg i Gaza. Han lever med hiv og har en funksjonsnedsettelse, i tillegg til et alvorlig og økende behov for medisinsk oppfølging, rehabilitering og fysioterapi. Det han ber om, er å få komme til et trygt sted, med den medisinske oppfølgingen og rehabiliteringen han trenger for å bevare og forhåpentligvis gjenvinne noe av funksjonsevnen han har mistet. Der han kan fortsette hivbehandlingen sin uten frykt for medisinmangel, og leve uten frykt for vold, diskriminering, skam eller å bli drept på grunn av hvem han er. Han ønsker å komme til Norge. Han har levd med hiv i rundt tolv år.

Språk

Kongeleg omtale

Kongeleg omtale har det vore mykje av. Med rette. No er tida for å minnast rettskrivingsreglane. Tittelen dronning skal aldri ha stor bokstav. Heller ikkje kongen, som person. Dreiar det seg om Kongen i statsråd, med sine møte på Slottet, skal det derimot alltid vera stor bokstav.