Kringsjå

En intens og vedvarende kløe

Sandra Lillebø bekymret seg for alderen sin allerede da hun fylte 21 år. Simone de Beauvoir slet med årene allerede som 18-åring.

Sleit med alderen: Simone de Beauvoir (1908-1986) fikk aldersangst allerede som 18-åring. Foto: AFP/NTBSleit med alderen: Simone de Beauvoir (1908-1986) fikk aldersangst allerede som 18-åring. Foto: AFP/NTB

Når var det jeg sluttet å speile meg i butikkvinduer og blanke flater jeg tilfeldigvis gikk forbi? Jeg husker ikke. Antakelig skjedde det gradvis. En gang møtte jeg blikket mitt i speilet, og ble for første gang forskrekket over de plutselig innsunkne kinnene og de dype foldene i panna. Siden skjedde det flere ganger: Jeg så huden på halsen, tynn som kreppapir. Jeg så hendene mine rundt rattet på bilen, med tykke blodårer som buktet seg under en hud oppsprukket i tusen deler, likt et butikkvindu øyeblikket før det kollapser i en haug på fortauet. Jeg så øyelokket som poset seg over vippene etter en litt for sein kveld. Og til slutt begynte jeg å vende meg bort. Jeg husker ikke akkurat når det var.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Tidens tegn

Kringsjå

Gary Stevenson forlot finans­livet i London og ble Youtube-kriger mot ulikhet. Snart er han i Norge.

Politisk ideologi

Quinn Slobodian tilbyr oss dypere innsikt i det foruro­li­gende, politisk-ideo­lo­giske landskapet «den vestlige verden» befinner seg i, skriver Rune Slagstad.

Kommentar

Hva er det med dameklær og lommer?